Recommended Video:

Ryan Luth and Michael Ross captured individual State Open titles and the Foran High wrestling team placed 10th in New Haven on Saturday.

Jonathan Law's Kevin Brocksom was sixth.

Danbury was team champion, followed by Newtown, Fairfield Warde, Southington and Ellis Tech.

Luth, a sixth seed at 145 pounds, defeated No. 1 seed Avery Shay by a score of 7-6 to earn the title.

He was named the Open's Most Outstanding Wrestler.

A junior, Luth had advanced with a 41-second pin and a 9-0 major decision, before defeating No. 2 seed Ed Lovely from Newtown 7-3 in the semifinals.

Ross, the top seed at 152 pounds, was dominant in winning his title by 15-0 technical fall over Mike Angers from Tolland High.

The senior cruised to the semifinals with pins in 33 seconds and 2:50.

He defeated No. 4 seed Austin Abacherli from Southington in the semis.

Brocksom, a junior, was seeded fifth at 195 pounds.

He lost to No. 4 seed Ray Weiner from Shelton, 4-3, in the quarterfinals.

In wrestle backs, Brocksom defeated No. 7 seed Matt Cuoco from Fairfield Warde then lost 7-0 to No. 8 seed David Angulo from New Milford.

In the bout for fifth place, No. 3 seed Dakota Grover from Fitch High won by 1:33 fall.

Jonathan Law's Shayne McCourt was seeded seventh at 126 pounds.

Knocked into wrestle backs, the sophomore won a 10-3 decision from Terryville's Jake Borda.

He was eliminated by Nonnewaug's Dave Dabkowski.

106 LBS
1st Ryan Jack (Danbury) DEC Christopher Trelli (Bristol Central), 5-0
3rd Jarod Kosman (Fitch) DEC Benjamin Smart (Ridgefield), 4-0
5th Steven Reyes (Shelton) DEC Travis Longo (Wilton), 2-1 SV

113 LBS
1st Nick Arborio (Berlin) DEC Sean Johnson (Ellis Tech), 4-3
3rd Alejandro Garcia (Windham) DEC Devon Schoenberger (South Windsor), 13-7
5th Robert Hartling (E.O. Smith) DEC Matthew Ryan (Trumbull), 1-0

120 LBS
1st Jakob Camacho (Danbury) F Chandler Duhaime (Shelton), 3:34
3rd Collin Lindner (New Milford) F Michael Fedorko (Masuk), 2:28
5th Mark Hartmann (Daniel Hand) MD Bo Nguyen (Ledyard), 11-2

126 LBS
1st Kyle Fields (Danbury) DEC Tyler Sung (New Canaan), 5-2
3rd Mel Ortiz (New Milford) DEC Tristan Haviland (Trumbull), 4-3
5th Noah Caskey (Montville) MD Jesse Walker (Ridgefield), 15-6

132 LBS
1st Baltazar Gonzalez (Ellis Tech) DEC Joel Morth (Montville), 5-3
3rd Ryan Angers (Tolland) M FOR Patrick Moynihan (Xavier)
5th Demetre Carnot (Maloney) DEC Alex Steele (Fairfield Warde), 7-5

138 LBS
1st Timmy Kane (Fairfield Warde) DEC Alan Kovacs (Danbury), 6-5
3rd Charles Schultz (New Milford) DEC Joshua Kowalski (Simsbury), 4-3
5th Cole Blair (Ellis Tech) FOR Hunter Adams (Suffield)

145 LBS
1st Ryan Luth (Foran) DEC Avery Shay (New Fairfield), 7-6
3rd Edward Lovely (Newtown) DEC Michael Mirmina (Trumbull), 8-2
5th Samuel Kury (Montville) DEC Cooper Fleming (Granby Memorial), 3-2

152 LBS
1st Michael Ross (Foran) TF Michael Angers (Tolland), 15-0 3:40
3rd Austin Abacherli (Southington) DEC Tom Gatti (Middletown), 6-1
5th Mathew Pangle (Pomperaug) DEC Jeffrey Suschana (Somers), 8-4

160 LBS
1st Ryan Devivo (Xavier) DEC Paul Calo (Southington), 5-3 SV
3rd Michael Barrett (Bristol Eastern) DEC Michael Ceci (Greenwich), 5-3 SV
5th Gino Baratta (Danbury) DEC Jacob Millbach (Ledyard), 1-0

170 LBS
1st Joe Accousti (Newtown) F Benjamin Kibby (Granby Memorial), 5:51
3rd Collin Crader (Ledyard) DEC Zach Caffrey (Killingly), 6-4 SV
5th Matheus Ribeiro (Fairfield Warde) F Mason Laflam (Lyman Memorial/Windham Tech), 1:54

182 LBS
1st Jake Constantine (Danbury) DEC Fransisco Jiminian (East Hartford), 9-5
3rd Emanuel Diaz (Montville) DEC Michael Sullivan (Ledyard), 7-4
5th David Wyzykowski (Haddam-Killingworth) DEC Brett Nutter (Trumbull), 10-4

195 LBS
1st Jackson Rheault (Somers) DEC David Verizzi (Lyman Memorial/Windham Tech), 7-3
3rd Gabriel Schwartz (Northwestern) DEC Ray Weiner (Shelton), 5-4
5th Dakota Grover (Fitch) F Kevin Brocksom (Jonathan Law), 1:33

220 LBS
1st Andrew Marquis (Danbury) DEC Thomas Long (Newtown), 6-5 TB2
3rd Nicholas Cote (Bethel) DEC Dillon Forstberg (Conard), 3-2
5th Richard Rivera (Southington) DEC Renelson Michel (New London), 3-1 TB2

285 LBS
1st Michael Gaboardi (Danbury) DEC Renel Michel (New London), 6-4
3rd Michael Burchell (Daniel Hand) M FOR Nicholas Martone (Platt)
5th Jasper Stone (Simsbury) DEC Jacarie Houston (New Haven Wrestling), 2-1