SCC winter playoff schedule

The Southern Connecticut Conference winter sports playoff schedule is in place.

Indoor track

All boys and girls indoor track meets will be held at the Floyd Little Athletic Center in New Haven.

On Wednesday, Jan. 28, the East Sectional (Hammonasset and Housatonic) will take place at 4 p.m.

On Thursday, Jan. 29, the West Sectional (Oronoque and Quinnipiac) will take place at 4 p.m.

The championship meet will be on Friday, Feb. 6, at 4 p.m.

Cheerleading

The cheerleading championships will be held at North Haven High on Saturday, Feb. 7, with 10 a.m. warm-ups and 11:30 a.m. competition

Gymnastics

The gymnastics championship meet will be held at Jonathan Law in Milford on Thursday, Feb. 5, at 5 p.m.

Wrestling

Junior varsity wrestling competition will be on Friday, Feb. 13, at 4 p.m. at Amity High in Woodbridge.

The varsity competition will be at Amity on Saturday, Feb. 14, beginning at 9 a.m.

Girls basketball

There will be first round games at the site of the higher seeded team on Thursday, Feb. 19, at 6:30 p.m.

The quarterfinals will be at Sheehan High in Wallingford on Saturday, Feb. 21, with games at 10 a.m., 11:45 a.m., 1:30 p.m. and 3:15 p.m.

The semifinals are at Jonathan Law in Milford on Monday, Feb. 23, with games at 6 and 7:45 p.m.

The championship game is on Wednesday, Feb. 25, at the TD Bank Sports Center (Quinnipiac University) at 7 p.m.

Boys Basketball

There will be first round games at the site of the higher seeded team on Thursday, Feb. 26, at 6:30 p.m.

The quarterfinals will be at Branford High on Saturday, Feb. 28, with games at 11 a.m., 12:45 p.m., 2:30 p.m. and 4:15 p.m.

The semifinals are at East Haven High on Monday, March. 2, with games at 6 and 7:45 p.m.

The championship game is on Wednesday, March 4, at the TD Bank Sports Center (Quinnipiac University) at 7 p.m.

Boys ice hockey

SCC/SWC league

March 4 – Division III semifinals at Milford Ice Pavilion at  6 and 8 p.m.

March 5 – Division II semifinals at Bennett Rink at 6 and 8 p.m.

March 6 – Division I championship game at Bennett Rink – TBA

March 6 – Division III championship game at Bennett Rink - TBA

March 7 – Division II championship game at Bennett Rink - TBA

Girls ice hockey

Division I/II semifinals/championships – dates and sites TBA

Boys swimming

March 2 – Div. I qualifier at Hamden High – 4 p.m.

March 2 – Div II qualifiers at North Haven High – 4 p.m.

March 3 – Diving competition at Hamden High – 5:30 p.m.

March 4 – Championship meet at Southern Connecticut State University – 6 p.m.