The following students were named to the second trimester honor roll at West Shore Middle School:

High honors

Grade 8 — Tristan D. Acosta-Pecina, Arisha Bakhtiyar, Victoria Ereza Benedicto, Alexis Mary Berard, Mikaela Annette Bravo, Dominick Carl Buccitti, Lindsaylee Marie Buskey-Maud, Madison Jeanne Butts, Magdaline Maria Cao, Mary Catherine Castello, Abhinav Chalasani, Irmina Maria Chrzastek, Jaelyn Milan Cooley, Tarla Grace Visperas Costes, Conor Creane, Nicholas John Deveny, Abigail Morgan Dew, Nicolas Dostal;

Also, Courtney Lee Dzialo, Rosalie Donatella Filippone, Scotland Elizabeth Fitch, David Edward Flynn, Storm Joseph Furtado, Mark Anthony Germanese, Ashlee Marie Gillespie, Kathryn Rose Goldin, Nelson Christopher Gomes, Erin Mackenzie Harrigan, Colleen Elizabeth Hugo, Jacob Curtis Iwanicki, Meghana Jaladanki, Taylor Shayne Kandrach;

Also, Maggie Katherine Kelly, Jack Bear Lawless, Brianna Lee Lenotti, Morgan Marilyn Macey, Jennipher Jayakumari Maddela, Matthew Christopher Mainieri, Zoya Manzar, Carl Thomas Maxwell, Michael John McCarvill, Dominika Anna Michnik, Brendan James Murphy, Samuel Fahmi Nassar, Santiago Andres Palacio, Stella Joan Patrick, Anna Lia Marie Pierce, Elizabeth TabithaRose Pierce;

Also, GraceAnn Kimberly Piselli, Amber Lynn Polk, Colleen Marie Provenzano, Salma Samih,  Maher Sasaoglu, Hannah Tracy Savoie, Lauren Elizabeth Schroeder, Kayla Marie Sharpe, Jeremiah Christopher Shea, Cassandra Summer Soda, Chloe May Soto, Briana Yvette Torento, Andria Leigh Torres, Matthew George Tournas, Richard Ung, Allyson Rose Voytek, Shawna Ashley Winters, Calvin J. Wright, Tricia Lee Yazdzik.

Grade 7 — Kristin Santos Alesna, Sarh Musaed Alyazeedi, Michael Angelo Bagdasarian, Ryan Charles Bedell, Natalia Antonia Brooks, Isabella Rose Carroll, James Thomas Coleman, Joshua Thomas DeVera, Sofija Djordjevic, Francesca Rose Fidaleo, Joseph Dylan Fletcher, Giovanni Fretes, William Christopher Grzywacz, Ashley Rose Hallengren, Nicholas Ilyas Hanna, Elizabeth A Hayden, Lola Hazarika;

Also, Madison Elizabeth Heine, Jacob Vladimir Herr, Cali Marie Jolley, Jenny Nicole Kozek, David Jr. Liptak, Richard Patrick McGrath, Suhayla Millington, Hasher Antisham Mirza, Michelle Yvonne Montes, Zachary Robert Pagnani, Christina Marie Paredes, Shivangi Sanjay Patel, Sydney Grace Rossi, Molly Ida Sakowicz, Michael Alexander Sansur, Jayda Alexis Tobin, Colin James White.

Grade 6 — Thomas Patrick Acri, Eman Ahmed, Gaileen Meg Andal, Aarti Arasada, Jagger Gerald Art, Isabella Elena Basic, Justin Peter Bendlak, Maha Nayyer Butt, Sandra Chalghin, Alexander Thomas Cruz, Daniel Devaraju, Oviereya Betty-Maria Ekeh, Mackenzie Rose Evans, Ethan Robert Feldman, Josel-Marco Mamba Galendez, Matthew Daniel Germanese, Meghan Claire Gorman, Jane Christine Iwanicki;

Also, Amanda Jennifer Kandrach, Simon Keating, Bridget Elana Kinross, Benaiah Andrew Knoth, Matthew C. Lacadie, Samantha Marie Lambiase, Amanda Marie Mainieri, Laxman Mohanarajan, Amelia Grace Mower, Cameron Russell Neely, Madeline Elizabeth Papcun, Samantha Lynn Papcun, Arunika Shee, Nandan SureshKumar, Angelina M. Wargo, Kristina Rose Wynnick.

First honors

Grade 8 — Justin Taylor Abe, Hannah M. Acosta, Megan Theresa Alves, Dylan Joseph Arpino, Skyler Alexis Bender, Madison Rose Bucko, Marina Jean Callahan, Emma Layne Carollo, Jennifer Alexandra Contreras, Haylee Ann Crowle, Joseph Anthony Fonck, Alexi Giantomidis, Marcelo Giantomidis, Emily Sarah Hannon, Emma Claire Hudd, Noah James Johnson, Joshua Christopher Keller, Ryan Bray Lapadula, Haley Corrinne Lippard;

Also, Victoria Paige Maher, Jessica Maldonado, Derrick L McLaughlin, Christina Suzannah Mohammed, Evan Alan Murray, Sean Thomas Nelson, Sean Michael Patterson, Ashley Marie Petruccelli, Hailey Megan Sabol, Jessica Rae Saffiotti, Nina Alexa Safyre, Samuel Alexander Serbin, Frankie Elizabeth Terres, Emily Kathy Tournas, Amelia G Trapp, Kenny Robert Woznick, Natalie Rose Wright.

Grade 7 — Troy Matthew Anderson, Isabelle L. Andronaco, Chantal Andria Boyd, Eugenia Brewer, Patrick Daniel Caron, Justin A. DaCosta, Austin Joseph Danville, Ethan Isaiah Fancher, Joseph Santino Federico, Sabrina Elizabeth Feher, Mariah Ashley Ferraiolo, Melissa Erin Flanagan, Amber Christine Furce, Katherine Helen Garlock, Bailey Charles Gattert, Isha Gupta, Patrick Donovan Hall, Margot Olivia Hill;

Also, Margaret Elizabeth Hope, Alexander John Lazar, Michael E. Melillo, Grace J. Mizzoni, Julie Lynn Myers, Suhailey Anne Ortiz, Olivia Nicole Ott, Ashley Nicole Paladino, Emily Eunice Perez, Clara Lucia Prulletti, Dominic Anthony Romano, Ashley Lynn Russell, Mackenzie Luciani Saad, Alexa Saley, Ethan Timothy Saley, Kasey Santos, Ann Kathleen Sember, Zachary Todd Smith, Sydney Morgan Snow, Matthew Enrique Texidor, Isabella G Valentin.

Grade 6 — Austin Kisco Art, Lars Norton Art, Maaz Bakhtiyar, Lucille Doris Beloin, Jordan Wayne Benoit, Brendan Thomas Canevari, Hailey Sienna Caro, John Benjamin Chizmazia, Jacob Peter Ciolkosz, Jacob David Colin, Alyssa N DeBiaso, Mitchell Dominick DeCesare, Alyssa Marie DeNomme, Lillia Snezhana Downing, Noah Graham Eldering, Noah Galen Feher, Aubrey Marie Feldman, Jack Joseph Finnegan, Madison Rae Herb;

Also, Ricardo Hernandez, Katrina Theresa Jakab, Sadik Can Korkmaz, Nathan Lee Kreighbaum, Justin Daniel LaBanca, Abigail Amber Lonergan, Nicholas John Manganiello, Rune McCallum, Aaron KiJi McKay, Meghan Erin Muldowney, Nyamdemberel Munkhbat, Robert Anthony Murro, Emma Rose Naiburg, Haleigh Lynn Neely, Dylan Tyler Ouellette, Dana Heidi Paponette, Emma Laurel Pasuth, Nirali Kiran Patel;

Also, Shanna Marie Ramos, Isabella Melissa Ray, Sara Julia Salej, Garrett Michael Schwarz, Bruno Moises Sequera, Tyler Guy Simon, Alexander Vitaly Smith, Kylie Irene Smith, Walker Jameson Stebbins, Nya La Wray Vereen, Brianna Gabrielle Woznick, Andrew Zagazeta, Cole Daniel Zamora.

Second honors

Grade 8 — Daniel Joseph Beck, Anna Lynn Betz, Serena Denise Bibb, Matthew Stuart Boath, Tori Marie Burnside, Kaileb Belony Cadet, Lydia Christiansen Charron, Ryan Daniel Craft, Olivia Rose Egersheim, Morgan Lesley Fletcher, Alexander Robert Foerster, Tyler John Geanacopoulos, Gabriella Zoja Gjuraj, Ryan Patrick Gorman, Jafet-Eli Granados, Eleanor Rebecca Kelly, Jeremy Daniel Labbe;

Also, Ryan Mitchell Lawless, Daniel Joseph Luperella, Mackenzie Lee Lynch, Matthew James Marino, Pamela Olmos, Neil Andrew Pastir, Dean Austin Pettway, Julia Katherin Rodriguez, Alexandro Xavier Saenz, Michael John Shomsky, Joseph Edward Smith, Roza Marie Terew, Jack Tyler Wagner, Bailey Owen Warzel.

Grade 7 — Aaron Greggory Accarino, Carlos Enrique Acosta, Amber Rose Anderson, Sarah-Maude Brigitte Bellegarde, Rija Nayyer Butt, Allyson Cano, Geovani Delvalle, Candace R Evans, Katelyn Elizabeth Griffin, Anthony Jason Lomax, Kirstyn Rebecca Manes, Ryan T Mola, Ronan Liam O’Reilly, Samantha Ashley Plona;

Also, Colby Thomas Primavera, Emily Ann Rednak, Bryan Shawn Reed, Amira Samih, Vanouphon Damien Sirisouk, Alexandra Marie Smith, Christopher James Smith, Carlton L Streete, Hannah Rose Swenning, Dante Valerio Talamelli, Alex William Thomas, Jason Arthur Turner, Srishti Rajiv Vemula.

Grade 6 — Marly Regan Ackley, Wafa Musaed Alyazeedi, Rassica Subhash Bakane, Brandon Charles Benson, Erik Norman Borgersen, John Martin Brannigan, Brian Burris, Cole N. daSilva, Jacob Steven Downs, Felicia Pauline Fanning, Andrew Frenzel, Jamie Bassam Jaser;

Also, Isabelle Claire Jean-Louis, Emmy Rita Labak, Ryan Cody Lockwood, Michael A. Loschiavo, Thomas James Nelson, Finnegan Patrick O’Reilly, Zackary Passaro, Isabella A Piccirillo, Joshua Donald Pisacane, Antonio Carmen Rosado, Dylan Vadim Smith, Ryan James Tyimok, Nia Lynell Vereen, Ashley Rose Zupo.