West Shore Middle School announced its honor roll for the third trimester.

Grade 8

High Honors

Hannah M. Acosta, Tristan D. Acosta-Pecina, Arisha Bakhtiyar, Victoria Ereza Benedicto, Alexis Mary Berard, Mikaela Annette Bravo, Dominick Carl Buccitti, Madison Rose Bucko, Lindsaylee Marie Buskey-Maud, Madison Jeanne Butts, Marina Jean Callahan, Magdaline Maria Cao, Mary Catherine Castello, Abhinav Chalasani, Irmina Maria Chrzastek, Jaelyn Milan Cooley, Tarla Grace Visperas Costes, Conor Creane, Nicholas John Deveny, Abigail Morgan Dew, Nicolas Dostal, Courtney Lee Dzialo, Rosalie Donatella Filippone, Scotland Elizabeth Fitch, David Edward Flynn, Mark Anthony Germanese, Ashlee Marie Gillespie, Kathryn Rose Goldin, Erin Mackenzie Harrigan, Colleen Elizabeth Hugo, Jacob Curtis Iwanicki, Meghana Jaladanki, Taylor Shayne Kandrach, Maggie Katherine Kelly, Ryan Bray Lapadula, Brianna Lee Lenotti, Morgan Marilyn Macey, Jennipher Jayakumari Maddela, Matthew Christopher Mainieri, Zoya Manzar, Carl Thomas Maxwell, Michael John McCarvill, Dominika Anna Michnik, Christina Suzannah Mohammed, Brendan James Murphy, Samuel Fahmi Nassar, Santiago Andres Palacio, Stella Joan Patrick, Anna Lia Marie Pierce, Elizabeth TabithaRose Pierce, GraceAnn Kimberly Piselli, Colleen Marie Provenzano, Hailey Megan Sabol, Salma Samih, Hannah Tracy Savoie, Lauren Elizabeth Schroeder, Kayla Marie Sharpe, Jeremiah Christopher Shea, Cassandra Summer Soda, Emily Kathy Tournas, Matthew George Tournas, Richard Ung, Allyson Rose Voytek, Shawna Ashley Winters, Kenny Robert Woznick, Calvin J. Wright.

Grade 8

First Honors

Caitlyn Amato, Dylan Joseph Arpino, Daniel Joseph Beck, Skyler Alexis Bender, Jake Paul Bombace, Kaileb Belony, Emma Layne Carollo, Lydia Christiansen Charron, Jennifer Alexandra Contreras, Olivia Rose Egersheim, Morgan Lesley Fletcher, Joseph Anthony Fonck, Storm Joseph Furtado, Alexi Giantomidis, Marcelo Giantomidis, Nelson Christopher Gomes, Emily Sarah Hannon, Emma Claire Hudd, Noah James Johnson, Joshua Christopher Keller, Jack Bear Lawless, Ryan Mitchell Lawless, Haley Corrinne Lippard, Daniel Joseph Luperella, Mackenzie Lee Lynch, Victoria Paige Maher, Matthew James Marino, Derrick L McLaughlin, Evan Alan Murray, Sean Thomas Nelson, Matheus Sutel Panizzi, Neil Andrew Pastir, Sean Michael Patterson, Ashley Marie Petruccelli, Amber Lynn Polk, Jessica Rae Saffiotti, Maher Sasaoglu, Samuel Alexander Serbin, Chloe May Soto, Frankie Elizabeth Terres, Briana Yvette Torento, Andria Leigh Torres, Amelia G Trapp, Natalie Rose Wright, Tricia Lee Yazdzik

Grade 8

Second Honors

Justin Taylor Abe, Megan Theresa Alves, Anna Lynn Betz, Serena Denise Bibb, Kiarah Michelle Billups, Paris T. Champ, Ryan Daniel Craft, Haylee Ann Crowle, Sarah Teresa Fazekas , Alexander Robert Foerster, Tyler John Geanacopoulos, Ryan Patrick Gorman, Tyler Ryan Gosbin, Jafet-Eli Granados, Jeremy Daniel Labbe, Dillon Mathew LaRoche, Nathan James Marek, Ivy Marie Murphy , Pamela Olmos, Nicholas Ryan Owens, Dean Austin Pettway , Radovan Pokrajac, Alexis Marie Rivera, Julia Katherin Rodriguez, Nina Alexa Safyre, Roza Marie Terew, JaVonne Malik Vereen, Jonathan M Westphal.

Grade 7

High Honors

Kristin Santos Alesna, Sarh Musaed Alyazeedi, Isabelle L. Andronaco, Michael Angelo Bagdasarian, Natalia Antonia Brooks, Isabella Rose Carroll, James Thomas Coleman, Sofija Djordjevic, Joseph Santino Federico, Francesca Rose Fidaleo, Joseph Dylan Fletcher, Giovanni Fretes, Isha Gupta, Patrick Donovan Hall, Ashley Rose Hallengren, Nicholas Ilyas Hanna, Lola Hazarika, Madison Elizabeth Heine, Jacob Vladimir Herr, Cali Marie Jolley, Jenny Nicole Kozek, Alexander John Lazar, David Jr. Liptak, Hasher Antisham Mirza, Grace J. Mizzoni, Michelle Yvonne Montes, Christina Marie Paredes, Shivangi Sanjay Patel, Clara Lucia Prulletti, Sydney Grace Rossi, Molly Ida Sakowicz, Alexa Saley, Michael Alexander Sansur, Sydney Morgan Snow, Hannah Rose Swenning, Isabella G Valentin, Colin James White, Aaron Greggory Accarino.

Grade 7

First Honors

Amber Rose Anderson, Troy Matthew Anderson, Ryan Charles Bedell, Chantal Andria Boyd, Eugenia Brewer, Rija Nayyer Butt, Patrick Daniel Caron, Joshua Thomas DeVera, Matthew Roger Evanko, Ethan Isaiah Fancher, Sabrina Elizabeth Feher, Mariah Ashley Ferraiolo, Amber Christine Furce, Katherine Helen Garlock, William Christopher Grzywacz, Elizabeth A Hayden, Margot Olivia Hill, Margaret Elizabeth Hope, Nicholas Michael Hudak, Anthony Jason Lomax, Michael E. Melillo, Suhayla Millington, Julie Lynn Myers, Suhailey Anne Ortiz, Ashley Nicole Paladino, Julia Grace Palmieri, Emily Ann Rednak, Bryan Shawn Reed, Dominic Anthony Romano, Ethan Timothy Saley, Kasey Santos, Ann Kathleen Sember, Vanouphon Damien Sirisouk, Zachary Todd Smith, Matthew Enrique Texidor.

Grade 7

Second honors

Carlos Enrique Acosta, Benjamin Edward Browning, Allyson Cano, Austin Joseph Danville, Cassidy Eileen Davis, Geovani Delvalle, Melissa Erin Flanagan, Bailey Charles Gattert, Christina Meihong Gleason, Katelyn Elizabeth Griffin, Kirstyn Rebecca Manes, Ryan T Mola, Olivia Nicole Ott, Emily Eunice Perez, Ashley Lynn Russell, Mackenzie Luciani Saad, Amira Samih, Jessica Morgan Scherback, Antuan Seguro, Alexandra Marie Smith, Christopher James Smith, Isabella Sophia Theis, Courtney Amanda Thompson, Natalia Oneik Williams, Jakob Dylan Yakubik.

Grade 6

High Honors

Marly Regan Ackley, Thomas Patrick Acri, Eman Ahmed, Gaileen Meg Andal, Aarti Arasada, Austin Kisco Art, Maaz Bakhtiyar, Isabella Elena Basic, Justin Peter Bendlak, Jordan Wayne Benoit, Maha Nayyer Butt, Brendan Thomas Canevari, Sandra Chalghin, Alexander Thomas Cruz, Alyssa N DeBiaso, Daniel Devaraju, Oviereya Betty-Maria Ekeh, Mackenzie Rose Evans, Ethan Robert Feldman, Josel-Marco Mamba Galendez, Matthew Daniel Germanese, Meghan Claire Gorman, Jane Christine Iwanicki, Katrina Theresa Jakab, Amanda Jennifer Kandrach, Simon Keating, Bridget Elana Kinross, Nathan Lee Kreighbaum, Matthew C. Lacadie, Samantha Marie Lambiase, Abigail Amber Lonergan, Laxman Mohanarajan, Amelia Grace Mower, Robert Anthony Murro, Emma Rose Naiburg, Cameron Russell Neely, Monique Sutel Panizzi, Madeline Elizabeth Papcun, Samantha Lynn Papcun, Dana Heidi Paponette, Emma Laurel Pasuth, Bruno Moises Sequera, Arunika Shee, Nandan SureshKumar, Nya La Wray Vereen, Kristina Rose Wynnick.

Grade 6

First Honors

Jagger Gerald, Lars Norton, Rassica Subhash Bakane, Lucille Doris Beloin, Erik Norman Borgersen, Hailey Sienna Caro, John Benjamin Chizmazia, Jacob Peter Ciolkosz, Jacob David Colin, Alexa M Corsa, Cole N. daSilva, Mitchell Dominick DeCesare, Karissa Michelle DeNigris, Alyssa Marie DeNomme, Lillia Snezhana Downing, Jacob Steven Downs, Noah Graham Eldering, Noah Galen Feher, Aubrey Marie Feldman, Andrew Frenzel, Madison Rae Herb, Ricardo Hernandez, Isabelle Claire Jean-Louis, Olivia Karmas, Benaiah Andrew Knoth, Sadik Can Korkmaz, Justin Daniel LaBanca, Michael A. Loschiavo, Amanda Marie Mainieri, Nicholas John Manganiello, Rune McCallum, Aaron KiJi McKay, Nyamdemberel Munkhbat, Haleigh Lynn Neely, Emma Rose Nowlin, Dylan Tyler Ouellette, Angelena Christina Plona, Shanna Marie Ramos, Isabella Melissa Ray, Antonio Carmen Rosado, Thea Paige Ryan, Sara Julia Salej, Garrett Michael Schwarz, Tyler Guy Simon, Alexander Vitaly Smith, Dylan Vadim Smith, Walker Jameson Stebbins, Ryan James Tyimok, Nia Lynell Vereen, Cody Michael Works, Brianna Gabrielle Woznick, Andrew Zagazeta, Cole Daniel Zamora.

Grade 6

Second Honors

Tyler Lee Abe, Wafa Musaed Alyazeedi, Jacob Anthony Annuzzi, John Martin Brannigan, Brian Burris, Christian Ryan Cottrell, Felicia Pauline Fanning, Jack Joseph Finnegan, Jillian Rose Hall, Vasilios Kiriazidis, Isabella Nicole Millican, Thomas James Nelson, Finnegan Patrick O'Reilly, Nirali Kiran Patel, Ryan Kenneth Patterson, Shymar Robinson, Ryan James Rosenthal, Freddy Andrew Rosero, Kylie Irene Smith, Allina Lynn Marie Voytershark.