The following students were named to the honor roll for the first trimester at West Shore Middle School.

Grade 8

High honors

Kristin Santos Alesna, Sarh Musaed Alyazeedi,  Isabelle L. Andronaco, Michael Angelo Bagdasarian, Natalia Antonia Brooks, Allyson Cano, Patrick Daniel Caron, Isabella Rose Carroll, James Thomas Coleman, Joshua Thomas DeVera, Joseph Santino Federico, Sabrina Elizabeth Feher, Mariah Ashley Ferraiolo, Francesca Rose Fidaleo.

Joseph Dylan Fletcher, Giovanni Fretes, Amber Christine Furce, Isha Gupta, Ashley Rose Hallengren, Nicholas Ilyas Hanna, Elizabeth A Hayden, Lola Hazarika, Madison Elizabeth Heine, Jacob Vladimir Herr, Margot Olivia Hill, Margaret Elizabeth Hope, Cali Marie Jolley, Jenny Nicole Kozek, Alexander John Lazar, David Jr. Liptak, Anthony Jason Lomax, Michael E. Melillo, Austin Francis Micha.

Suhayla Millington, Grace J. Mizzoni, Michelle Yvonne Montes, Julie Lynn Myers, Suhailey Anne Ortiz, Ashley Nicole Paladino, Julia Grace Palmieri, Christina Marie Paredes, Shivangi Sanjay Patel, Clara Lucia Prulletti, Dominic Anthony Romano, Sydney Grace Rossi, Ashley Lynn Russell.

Molly Ida Sakowicz, Alexa Saley, Ethan Timothy Saley, Michael Alexander Sansur, Ann Kathleen Sember, Nikki Alexandra Silva, Hannah Rose Swenning, Matthew Enrique Texidor, Courtney Amanda Thompson, Colin James White, Jakob Dylan Yakubik.

Grade 8

First honors

Kaylin Alexis Agosto, Troy Matthew Anderson, Yousif A. Balu, Ryan Charles Bedell, Sarah-Maude Brigitte Bellegarde, Andrew Chase Berger, Chantal Andria Boyd, Eugenia Brewer, Benjamin Edward Browning, Austin Joseph Danville, Cassidy Eileen Davis, Ethan Alexander Deer.

Matthew Roger Evanko, Ethan Isaiah Fancher, Melissa Erin Flanagan, Katherine Helen Garlock, Christina Meihong Gleason, Katelyn Elizabeth Griffin, Patrick Donovan Hall, Nicholas Michael Hudak, Taylor Krieder, Nichelle J Layantara, Stefanie Warner Lojko, Robert Lopez, Hasher Antisham Mirza.

Ryan T Mola, Ronan Liam O'Reilly, Olivia Nicole Ott, Emily Eunice Perez, Colby Thomas Primavera, Emily Ann Rednak, Bryan Shawn Reed, Kasey Santos, Maricarmen Silva, Vanouphon Damien Sirisouk, Christopher James Smith, Zachary Todd Smith.

Sydney Morgan Snow, Michael John Staunton, Samantha Mary Stellato, Carlton L Streete, Dante Valerio Talamelli, Jason Arthur Turner, Isabella G Valentin, Natalia Oneik Williams.

Grade 8

Second honors

Oliver Brennan, Stephanie M. Cartagena, Briana Elizabeth DelMedico, Geovani Delvalle, Ivelise Christine Feliciano, Schuyler R Iorfino, Madison Kelly Jennings, Michael Patrick Plaskon, Samantha Ashley Plona, Eric Jay Rogers.

William Flabio Romero, Jessica Morgan Scherback, Antuan Seguro, Jared Dean Steiner, Spencer John Szalkiewicz, Yana Taylor, Isabella Sophia Theis, Alex William Thomas, Bailey Z Tuma, AJ Kennedy Voytershark, Hayley Nicole Zawadski.

Grade 7

High honors

Marly Regan Ackley, Thomas Patrick Acri, Eman Ahmed, Gaileen Meg Andal, Austin Kisco Art, Jagger Gerald Art, Lars Norton Art, Rassica Subhash Bakane, Lucille Doris Beloin, Justin Peter Bendlak, Jordan Wayne Benoit, Brendan Thomas Canevari.

Sandra Chalghin, Alexa M Corsa, Alexander Thomas Cruz, Karissa Michelle DeNigris, Daniel Devaraju, Oviereya Betty-Maria Ekeh, Mackenzie Rose Evans, Felicia Pauline Fanning.

Ethan Robert Feldman, Matthew Daniel Germanese, Meghan Claire Gorman, Ricardo Hernandez, Jane Christine Iwanicki, Katrina Theresa Jakab, Amanda Jennifer Kandrach, Simon Keating, Bridget Elana Kinross, Benaiah Andrew Knoth.

Nathan Lee Kreighbaum, Justin Daniel LaBanca, Matthew C. Lacadie, Samantha Marie Lambiase, Abigail Amber Lonergan, Amanda Marie Mainieri, Aaron KiJi McKay, Laxman Mohanarajan, Amelia Grace Mower, Nyamdemberel Munkhbat, Robert Anthony Murro, Cameron Russell Neely.

Haleigh Lynn Neely, Dylan Tyler Ouellette, Madeline Elizabeth Papcun, Samantha Lynn Papcun, Sara Julia Salej, Michael L. Schroeder, Bruno Moises Sequera, Arunika Shee, Walker Jameson Stebbins, Nandan SureshKumar, Nia Lynell Vereen, Nya La Wray Vereen, Kristina Rose Wynnick, Cole Daniel Zamora, Ashley Rose Zupo.

Grade 7

First honors

Ulas Altin, Jacob Anthony Annuzzi, Erik Norman Borgersen, Brandon Burris, Brian Burris, John Benjamin Chizmazia, Jacob Peter Ciolkosz, Jacob David Colin, Cole N. daSilva, Joseph D'Avignon, Mitchell Dominick DeCesare.

Alyssa Marie DeNomme, Lillia Snezhana Downing, Aubrey Marie Feldman, Jack Joseph Finnegan, Josel-Marco Mamba Galendez, Jaki Nasir Harrell, Madison Rae Herb, Isabelle Claire Jean-Louis, Olivia Karmas, Sadik Can Korkmaz, Michael A. Loschiavo.

Nicholas John Manganiello, Rune McCallum, Michael III Merritt, Emma Rose Naiburg, Finnegan Patrick O'Reilly, Monique Sutel Panizzi, Emma Laurel Pasuth, Nirali Kiran Patel, Isabella A Piccirillo, Angelena Christina Plona, Shanna Marie Ramos.

Antonio Carmen Rosado, Freddy Andrew Rosero, Thea Paige Ryan, Garrett Michael Schwarz, Tyler Guy Simon, Kylie Irene Smith, Fallon Mary Stryker, Ryan James Tyimok, Allina Lynn Marie Voytershark, Angelina M. Wargo, Cody Michael Works, Andrew Zagazeta.

Grade 7

Second honors

Wafa Musaed Alyazeedi, Shawn Michael Bombardier, John Martin Brannigan, Hailey Sienna Caro, Noah Galen Feher, Andrew Frenzel, Jillian Rose Hall, Andrew Francis Hertzog, Jamie Bassam Jaser, Vasilios Kiriazidis, Emmy Rita Labak.

Ryan Cody Lockwood, Christopher Jordan Lohman, Meghan Erin Muldowney, Ajani Mullins, Curtis M Murphy, Zackary Passaro, Ryan Kenneth Patterson, Shymar Robinson, Ryan James Rosenthal, Jonathan Samuel Silva, Keith Maynard Wood.

Grade 6

High honors

Thea Elizabeth Alonzo, Joshua D. Bacon, Vanessa Ashley Fermil Balingcongan, Sarah Catherine Brennan, Mckenzie Lynn Broderick, Arisabella Krissy Brown, Andriana Sophia Bruno, Dean Angelo Cruz, Max Warner Dempsey, Sara Grace Desing.

Amanda Mackenzie Dew, Siobhan Onoriode Ekeh, Stefanie Ann Feher, Taylor Anne Firla, Ethan Michael Florio, Noah Hunter Forsythe, Jenna Kathleen Hanson, Midori Ariel Hughes, Ishita Jadon, Marinez Jose, Kyle Nicholas Kosh, Claire Cecelia Krushinsky, India Little, Sreya Mandalika, James Angelo Marino.

Alyssa Mathieson, Alaina Elizabeth McCarvill, Rachel H Mckay, Samiksha Pankaj Mehta, Crystal Lynne Miller, Luke John Morris, Pardhip Priyalal Nair, Jacob Jon Nastasia, Shakiah Dyann Perry.

Ritu Singh Rai, Catherine L Rivera, Perras Jeanne Ruddy, Angelus Xavier Santiago, Aayan Sarma, Bridget Reilly Shea, Alexis Paige Voytek, Naheim Makai Washington, Akhila Yellapragada.

Grade 6

First honors

Katherine Madigan Allen, Omar Mohammed Almotairi, Jenna Elizabeth Bagdasarian, Frank Thomas Ballaro, Catherine Cody Bedell, Samantha Carol Boyle, Alexis Celeste Broderick, Brianna Amber Buccitti, Lexia Burton, Stephanie Anne Caron.

William Chiero, Charitarth Chugh, Sevval H Cinar, Jakub Dabrowski, Jan Anthony Domingo Domantay, Amir Mohamed Elhelw, Phoebe Fiore, Ruby Helen Garnett, Rachel Kierra-Katrina Giers, Hayley Renee Hedman, Mu'mina Ibn-Millington.

Nikita Raissa Jaisiree, Madison R Jolley, Logan James Kahle, Phethsamai Abbie Kingkittisack, Katelyn Lagasse, Justin Andrew Lazar, Joseph S Mester, Karina A Mullins, Kahley James Nash, Burak Ocak, Riley Susan Ocasio, Jessica Owens, Craig Alan Petruccelli, Elma Radoncic, Umnia Fatema Rahman.

Juliana Restrepo, Cole Sclafani, Christopher James Shea, Joseph Soto, Jake Tyler Staunton, Tanner James Swanson, Benjamin Ukehaxhaj, Charles Wang, Maximilian Campos Warner.

Meredyth Grace Waters, Mariah J Watters, Zachary Mark Werthmann, Tyanna Liz Xavier, Zachary Tyler Yazdzik.

Grade 6

Second honors

Alexis Agyemang, Jack Arsenault, Hozan Abdulrahim Balu, Nicholas Richard Bedell, Priscila Bernal, Owen Thomas Brennan, Kaylee Catherine Brotherton, Vincent Thomas Buckley, Anastasia Joan Chetlen, Zachary Coleman, Logan Matthew Dressel.

Savanna Ervin, Hunter Fonck, Benjamin Nicholas Garlock, Brian Tyler Green, Lucas A Greifzu, Deyrdre Linnett Hereford, Kyriaki E Kiriazidis, John Cain Lippard, Lorenzo Antonio Matos, Dominick Leonardo Pirulli, Matthew Nicholas Ranilla.

Cody Schumacher, Ashley Clair Shaw, Juliana M. Soto, Molly Elizabeth Trapletti, Michael White.