The following students were named to the first trimester honor roll at West Shore Middle School:

High honors

Grade 8 — Tristan D. Acosta-Pecina, Kristiana Caitlyn Amato, Arisha Bakhtiyar, Victoria Ereza Benedicto, Alexis Mary Berard, Mikaela Annette Bravo, Dominick Carl Buccitti, Tori Marie Burnside, Lindsaylee Marie Buskey-Maud, Madison Jeanne Butts, Mary Catherine Castello, Abhinav Chalasani, Lydia Christiansen Charron, Irmina Maria Chrzastek, Kayla Marie Cianciullo;

Also, Jennifer Alexandra Contreras, Tarla Grace Visperas Costes, Conor Creane, Nicholas John Deveny, Abigail Morgan Dew, Nicolas Dostal, Courtney Lee Dzialo, Rosalie Donatella Filippone, Scotland Elizabeth Fitch, David Edward Flynn, Mark Anthony Germanese, Marcelo Giantomidis, Kathryn Rose Goldin, Colleen Elizabeth Hugo, Jacob Curtis Iwanicki, Meghana Jaladanki;

Also, Taylor Shayne Kandrach, Maggie Katherine Kelly, Ryan Bray Lapadula, Jack Bear Lawless, Brianna Lee Lenotti, Haley Corrinne Lippard, Morgan Marilyn Macey, Jennipher Jayakumari Ma2ddela, Matthew Christopher Mainieri, Carl Thomas Maxwell, Derrick L McLaughlin, Dominika Anna Michnik, Christina Suzannah Mohammed, Brendan James Murphy, Samuel Fahmi Nassar, Santiago Andres Palacio, Stella Joan Patrick, Anna Lia Marie Pierce;

Also, Elizabeth TabithaRose Pierce, GraceAnn Kimberly Piselli, Colleen Marie Provenzano, Nina Alexa Safyre, Salma Samih, Hannah Tracy Savoie, Jeremiah Christopher Shea, Cassandra Summer Soda, Chloe May Soto, Matthew George Tournas, Amelia G Trapp, Richard Ung, Allyson Rose Voytek, Bailey Owen Warzel, Shawna Ashley Winters, Calvin J. Wright, Tricia Lee Yazdzik.

Grade 7 — Kristin Santos Alesna, Troy Matthew Anderson, Michael Angelo Bagdasarian, Natalia Antonia Brooks, Patrick Daniel Caron, Isabella Rose Carroll, James Thomas Coleman, Sofija Djordjevic, Francesca Rose Fidaleo, Joseph Dylan Fletcher, Giovanni Fretes, Amber Christine Furce, Katherine Helen Garlock, Bailey Charles Gattert, Isha Gupta;

Also, Patrick Donovan Hall, Ashley Rose Hallengren, Nicholas Ilyas Hanna, Lola Hazarika, Madison Elizabeth Heine, Margot Olivia Hill, Margaret Elizabeth Hope, Cali Marie Jolley, Jenny Nicole Kozek, David Jr. Liptak, Peter John Marinello, Suhayla Millington, Hasher Antisham Mirza;

Also, Michelle Yvonne Montes, Julie Lynn Myers, Mary Rose O’Connor, Suhailey Anne Ortiz, Christina Marie Paredes, Shivangi Sanjay Patel, Clara Lucia Prulletti, Dominic Anthony Romano, Sydney Grace Rossi, Ashley Lynn Russell, Molly Ida Sakowicz, Alexa Saley, Amira Samih, Michael Alexander Sansur.

Grade 6 — Thomas Patrick Acri, Eman Ahmed, Gaileen Meg Andal, Aarti Arasada, Jagger Gerald Art, Lars Norton Art, Isabella Elena Basic, Lucille Doris Beloin, Justin Peter Bendlak, Maha Nayyer Butt, Sandra Chalghin, Alexander Thomas Cruz, Cole N. daSilva, Alyssa N DeBiaso, Lillia Snezhana Downing;

Also, Oviereya Betty-Maria Ekeh, Mackenzie Rose Evans, Ethan Robert Feldman, Matthew Daniel Germanese, Meghan Claire Gorman, Jane Christine Iwanicki, Amanda Jennifer Kandrach, Simon Keating, Bridget Elana Kinross, Benaiah Andrew Knoth, Nathan Lee Kreighbaum, Justin Daniel LaBanca, Matthew C. Lacadie, Samantha Marie Lambiase;

Also, Adaney Guadalupe Martinez, Rune McCallum, Aaron KiJi McKay, Luis A Melendez, Laxman Mohanarajan, Amelia Grace Mower, Cameron Russell Neely, Madeline Elizabeth Papcun, Samantha Lynn Papcun, Nirali Kiran Patel, Garrett Michael Schwarz, Arunika Shee, Nandan SureshKumar, Keith Maynard Wood, Kristina Rose Wynnick.

First honors

Grade 8 — Hannah M. Acosta, Dylan Joseph Arpino, Daniel Joseph Beck, Skyler Alexis Bender, Serena Denise Bibb, Kiarah Michelle Billups, Madison Rose Bucko, Kaileb Belony Cadet, Marina Jean Callahan, Magdaline Maria Cao, Emma Layne Carollo, Jaelyn Milan Cooley, Ryan Daniel Craft, Haylee Ann Crowle, Olivia Rose Egersheim;

Also, Morgan Lesley Fletcher, Alexander Robert Foerster, Storm Joseph Furtado, Tyler John Geanacopoulos, Alexi Giantomidis, Ashlee Marie Gillespie, Nelson Christopher Gomes, Tyler Ryan Gosbin, Emily Sarah Hannon, Erin Mackenzie Harrigan, Emma Claire Hudd, Joshua Christopher Keller, Jeremy Daniel Labbe, Dillon Mathew LaRoche, Ryan Mitchell Lawless, Daniel Joseph Luperella, Victoria Paige Maher, Zoya Manzar, Matthew James Marino, Michael John McCarvill;

Also, Sean Thomas Nelson, Neil Andrew Pastir, Sean Michael Patterson, Ashley Marie Petruccelli, Hailey Megan Sabol, Maher Sasaoglu, Lauren Elizabeth Schroeder, Samuel Alexander Serbin, Michael John Shomsky, Joseph Edward Smith, Frankie Elizabeth Terres, Briana Yvette Torento, Andria Leigh Torres, Saharat Tosakoon, Emily Kathy Tournas, JaVonne Malik Vereen, Jack Tyler Wagner, Kiana Nicole Walker, Kenny Robert Woznick, Natalie Rose Wright.

Grade 7 — Sarh Musaed Alyazeedi, Isabelle L. Andronaco, Ryan Charles Bedell, Chantal Andria Boyd, Celina Castillo-Baton, Austin Joseph Danville, Geovani Delvalle, Joshua Thomas DeVera, Matthew Roger Evanko, Ethan Isaiah Fancher, Joseph Santino Federico, Sabrina Elizabeth Feher, Mariah Ashley Ferraiolo, Melissa Erin Flanagan, Katelyn Elizabeth Griffin, William Christopher Grzywacz, Elizabeth A Hayden;

Also, Jacob Vladimir Herr, Nicholas Michael Hudak, Nichelle J Layantara, Anthony Jason Lomax, Kirstyn Rebecca Manes, Michael E. Melillo, Grace J. Mizzoni, Ryan T Mola, Ronan Liam O’Reilly, Olivia Nicole Ott, Ashley Nicole Paladino, Julia Grace Palmieri, Emily Eunice Perez, Colby Thomas Primavera;

Also, Emily Ann Rednak, Bryan Shawn Reed, Mackenzie Luciani Saad, Ethan Timothy Saley, Kasey Santos, Ann Kathleen Sember, Vanouphon Damien Sirisouk, Christopher James Smith, Zachary Todd Smith, Samantha Mary Stellato, Hannah Rose Swenning, Srishti Rajiv Vemula, Colin James White, Natalia Oneik Williams.

Grade 6 — Wafa Musaed Alyazeedi, Austin Kisco Art, Rassica Subhash Bakane, Maaz Bakhtiyar, Jordan Wayne Benoit, Brandon Charles Benson, Shawn Michael Bombardier, Erik Norman Borgersen, Brendan Thomas Canevari, John Benjamin Chizmazia, Jacob Peter Ciolkosz, Jacob David Colin, Mitchell Dominick DeCesare, Daniel Devaraju, Jacob Steven Downs;

Also, Felicia Pauline Fanning, Aubrey Marie Feldman, Josel-Marco Mamba Galendez, Ricardo Hernandez, Katrina Theresa Jakab, Olivia Karmas, Sadik Can Korkmaz, Abigail Amber Lonergan, Michael A. Loschiavo, Amanda Marie Mainieri, Nicholas John Manganiello, Nyamdemberel Munkhbat, Robert Anthony Murro, Emma Rose Naiburg, Haleigh Lynn Neely, Finnegan Patrick O’Reilly, Dylan Tyler Ouellette, Zackary Passaro, Emma Laurel Pasuth, Joshua Donald Pisacane;

Also, Angelena Christina Plona, Shanna Marie Ramos, Antonio Carmen Rosado, Bruno Moises Sequera, Tyler Guy Simon, Alexander Vitaly Smith, Walker Jameson Stebbins, Ryan James Tyimok, Nia Lynell Vereen, Nya La Wray Vereen, Angelina M. Wargo, Cole Daniel Zamora.

Second honors

Grade 8 — Justin Taylor Abe, Megan Theresa Alves, Turner Marshall Battle, Anna Lynn Betz, Richard Joel Biondino, Jake Paul Bombace, Berat Celik, Paris T. Champ, Dale M. DeLuca, Trevor Christian Drinkwine, Joseph Anthony Fonck, Jafet-Eli Granados, Logan Ryan Herb, Eleanor Rebecca Kelly, Mackenzie Lee Lynch, Evan Alan Murray, Pamela Olmos, Dean Austin Pettway, Ryan Joseph Pisacane, Radovan Pokrajac, Julia Katherin Rodriguez, Alexandro Xavier Saenz, Jessica Rae Saffiotti, Cody F Shackett, Emilee Skye Tamas, Jonathan M Westphal.

Grade 7 — Aaron Greggory Accarino, Carlos Enrique Acosta, Amber Rose Anderson, Andrew Chase Berger, Oliver Brennan, Eugenia Brewer, Rija Nayyer Butt, Allyson Cano, Cassidy Eileen Davis, Ethan Alexander Deer, Briana Elizabeth DelMedico, Daniel Azael Echeverri, Candace R Evans, Madison Kelly Jennings, Alexander John Lazar;

Also, James Olav Paponette, Samantha Ashley Plona, William Flabio Romero, Jessica Morgan Scherback, Vincent Paul Schulte, Michael John Staunton, Carlton L Streete, Dante Valerio Talamelli, Matthew Enrique Texidor, Isabella Sophia Theis, Alex William Thomas, Jason Arthur Turner, Jakob Dylan Yakubik.

Grade 6 — Marly Regan Ackley, Joshua Mark Baker, John Martin Brannigan, Alyssa Marie DeNomme, Noah Graham Eldering, Noah Galen Feher, Jack Joseph Finnegan, Andrew Frenzel, Jillian Rose Hall, Madison Rae Herb, Andrew Francis Hertzog, Jamie Bassam Jaser, Ryan Cody Lockwood, Christopher Jordan Lohman, Edrianah Neris Martinez, Isabella Nicole Millican;

Also, Meghan Erin Muldowney, Kathleen Mary Mulhall, Ajani Mullins, Thomas James Nelson, Dana Heidi Paponette, Ryan Kenneth Patterson, Isabella A Piccirillo, Isabella Melissa Ray, Ryan James Rosenthal, Freddy Andrew Rosero, Thea Paige Ryan, Sara Julia Salej, Dylan Vadim Smith, Kylie Irene Smith, Giuseppe Mario Stern, Allina Lynn Marie Voytershark, Cody Michael Works, Brianna Gabrielle Woznick, Andrew Zagazeta, Ashley Rose Zupo.