The following students were named to the honor roll at Harborside Middle School for trimester 1.
Grade 6
High honors
 Beckett Agria, Amaan Akhtar, Vanessa Amaro, Jamie Andrade, Penelope Aubin, Jason Barile, Hailey Boyle, Kari Boyle, Thomas Bretthauer, Lindsay Capobianco, Caitlin Cook, Joshua Cummings, Lauren Davis, Trey Deitelbaum, Jake Duggan, Kyle Elam, Allison Fehmel, Lynelle Fernandez, Emma Ann Fiorillo, Katherine Froelick, Natalee Genest, Anthony Giordano, Kaylee Granfield, Shelby Green, William Harrison, Zakary Hart, Luke Iaffaldano, Abigail Jordan, Grace Kantor, Aidan King, Trevor Knotwell, Lindsay Konlian, Benjamin Kraft, Brandon Macdonald, Sophie Maselli, Catherine McCabe, Owen McCabe, Isabella Meireles, Isabella Mema, Andreas Menegatos, John Morse, Emma Nelly, Lucia Pino, Lucas Piselli, Hannah Pogemiller, Katherine Porrello, Matthew Prete, Ashley Regina, Andrew Rosato, Brygid Sawitsky, Marc Semana, Justin Simoncek, Michaela Sullivan, Pranav Sundararajan, Joseph Tiberio, Rylee Tondora, Ava Tuccio, Luca Ubaldi, John Vaccino, Jackson Warters, Jenna Wasserman, Jack Weber, Jaden Wywoda, Megan Yi, Ryan Zagarenski-Unger
Grade 7
High honors
Aidan Berchem, Hunter Boyd, Emily Brenes, Juanito Briones, Hanna Broderick, Colin Buchner, Catherine Burns, Jack Caldwell, Nicholas Carroll, Shea Carroll, Mia Cerrato, Kathleen Chang, Nathan Chen, Jonathan Contaxis, Grace Cottle, Joseph Cretella, Louisse Dacuycuy, Lauren DelMonico, Matthew DeLucia, Devin DeMarco, Anthony DiFederico, Brooke Dillman, Ethan Edmondson, Nico Esposito, Brianna Fraccola, Olivia Franzman, Kenzie Frawley, Kathleen Ganser, Justin Goglia, Steven Griffin, Wyatt Guerini, Sajni Gupta, Katelyn Guy, Adam Gwirtz, Ethan Harrigan, Ryan Hayes, Athena Homorodean, John Hudson, Tyler Iacono, Jack Iaffaldano, Jake Ivan-Pal, Ella Jambor, Jamie Jamias, Robin Jans, Samuel Johnson, Raffi Kapikian, Wahaab Khan, Max Kimmel, Jordyn Konlian, Tori Lanese, Seraiah LaPorte, Jennifer Liu, Mark Lombardi, Easton Malin, Katherine Mao, Visaury Martinez, Isabel Morales, Tanya Moshirzadeh, Stephanie-Jo Mugford, Molly Murray, Connor Naumann, Alexis Neider, Eleanor Noyes, Chloe Oliver, Hanna Osterberg, Mark Paine, Sarah Paulus, Michael Pedersen, Edward Platonov, Luke Pleimann, Morgan Primavera, Samir Rajani, Hannah Rascoll, Isabella Renz, Emma Richards, Alexis Rios, Joshua Riznyk, Rani Roderick, Geno Salvatore, Julia Satterlee, Cameron Scagliarini, Adarsh Senthilnathan, Sanskar Shah, Kelsey Simler, Julianna Vincent, William Weber, Micas Wetherall, Kyle Wilkitis, Justin Williams, Jordyn Wirth, Nathan Wolfe, Brian Zirkel
Grade 8
High honors
 Tasbita Ahmed, Ruhail Akhtar, Kareem Alzubi, Justin Amaro, Lillian Baldieri, Jack Bassett, Emma Bell, Julia Bolcer, Jaden Bonfietti-Csvihinka, Joshua Brewer, Caroline Chesson, Sean Costello, Ciara DeMott, Deanna Dempsey, Connor DiMuro, Miriam Dupree, Leandra Fernandez, Caroline Galaburri, Jason Giambra, Natalie Gordon, Benjamin Grunow, Nicole Jalaf, Czxherr Jamias, Andre Jin, Justine Junga, Elizabeth Kim, Arbesa Koleci, Anton Kot, Olivia Kowalski, Victoria Kowalski, Allison Kross, Pranav Kuraganti, Katie Linn, Meghan Loftus, Maxine Lynch, Jordan Macdonald, Makayla Mai, Rohin Manohar, Madison Marcy, Theodore Mauro, Emily Morey, Eryn Mower, Sabrina Murray, Joanna Nelson, Benjamin Nuttall, Clea O'Neil, Zoe O'Neil, Rebecca Palermo, Riley Pastir, Hannah Penkacik, Nicholas Piselli, Nicholas Porrello, Patrick Rescsanski, Luca Richo, Theresa Rosato, Finnian Sawitsky, Dylan Schwartz, John Shannon, Aryaman Sharma, Shreya Simhadri, Mayurapriyan Somalinga, Skylar Sosa, Morgan Taylor, Kylee Troy, Louis Tuccio, Roma Ubaldi, Eden van Waveren, Austin Vance, Jonathan Vitale, Mirza Wahida, Carly Weber, Michael Young
Grade 6
First honors
Jessica Aidoo, Yara Alharbali, Robert Andrade, Joseph Bassett, Owen Bell, Emily Besse, Alyson Bugge, Jacob Burns, Camden Charland, Alexa Darak, Aiden Day, Anthony Edmond, Ian Eisenman, Anthony Fino, Gabrielle Fino, Avery Frank, Mivette Garcia, Jasmine Gaston, Christopher Gladue, Michael Gleason, Laila Idone, Aaron James, Arbi Koleci, Andrew Kupson, Derek Long, Charlotte Mackell, Mason Mahoney, Michael Maurati, Gabriella Mavuli, Daniel McCullough, Kian McEnerney, Amelia McGonigle, Sarah McNemar, Megan McTigue, Kalista O'Connor, Lia Ospina, Victoria Phillips, Lucas Pincus-Coyle, Eliot Poffenberger, Kaleigh Porcu, Hailey Reed, Elizabeth Schumann, Caroline Schwartz, Krish Shah, Mason Turner, Brian Wilcox, Cadence Wise, Jack Wojnarowski, Brayden Young, Olivia Zammiello
Grade 7
First honors
Ryan Ahern, Ava Asmussen, Brandon Bartholomew, Gina Brienza, Sofia Catalano, Michael Ceneri, Abdulah Chaudhry, Nico Clayton, Jenna DeEll, Sierra Drake, Brian Felag, Vivian Freitas, Catherine Giuntoli, Trevor Goodwin, Andrea Guzman, Leala Harris, Charlotte Jenkins, William Johnson, Justin Judge, Connor Larson, Ashley Leparik, Joshua Liboro, Emma Liscinsky, Cody Malin, Ellie Malin, Dylan Matchett, Finian McEnerney, Nicholas McLean, Samiksha Mehta, Kristyn Melendez, Tori Miller, Ryan Morton, Ash-lee Mugford, Isabella Mulholland, Kellan Neely, Mia Nittoly, Michael Nunno, Asha Parker, Ethan Pereira, Aidan Russell, Trevor Saccone, Hans Saludar, Hennessey Shane, Kristina Simmons, Katherine Toth, Noah Tutlis, Greta Valvo, Brianna Verdejo, Thomas Vergara, Justin Villafane, Natalie Violetta, Christopher Wootton, Cate Wrigley


Grade 7
First honors
Adem Aksoy, Leslie Akuffo, John Barile, Reilly Barry, Richard Carino, Malcolm Chavez, Zachary Chesson, Bridget Collins, Brynn Costello, Daniel Cronin, Kathryn DePeano, Jacob Eairheart, Gia Edwards, Sean Fisher, Dylan Fortier, Alyssa Hills, Tanish Joshi, Anugra Julian, Emily Kopstein, Hannah Kupson, Gavin Lermayer, Christian Lombardo, Mackenzie Maher, Nicole Manley, Kaitlyn McNellis, Ethan McVoy, Zachary Merchant, Leah Milewski, Nicola Milovanov, Jean-Luc Montaudy, Brooke Nabors, Tyler Newall, Timothy Padilla, Samuel Poffenberger, Jay Rajani, Elisabeth Schuler, Nicholas Shugrue, Isabelle Thrun, Jessica Wolfe, Emily Wright


Grade 6
Second honors
Kyle Amos, Simon Barsky, Ghazia Battool, Troy Brennan, Katy Brewer,  Gavin Cleary, Jayden Cruz, Sebastian Davis, Bailey Dickman, Ryan DiMuro, Bronson Drake, Lex Edwards, David Fabian, Connor Funk, Stephanie Galaburri, Roy Gless, Alexa Iannuccilli, Ryan McNellis, Jacob Rogers, David Smith, Bianca Torres, Riley Wargo, Leighton Whaley, Ashley Wright, Kyle Zarnoch,


Grade 7
Second honors
Katherine Ayala, Ryan Bailey, Jake Faller, Jordan Fortunato, William Hartnett, Mitchell Hodges, Noah Karas, Nicholas Kellogg, Casey Krenicki, Delaney Negron, Brian Paulis, Abhiram Pulicherla, Benjamin Rodriguez, Skyler Santarcangelo, Dillon White, Maxwell Wischow


Grade 8
Second honors
Nolan Adams, Michael Becker, Calvin Boyd, Kevin Bretthauer, Alexander DeLorio, Anthony DiPietro, Briana Hernandez, Corey James, Grace Jordan, Aidan Kiley, Andrew Labozzo, Brendan Liu, Ryan Mason, Bashar Musallam, Christopher Pereira-Ramos, Megan Ruzbarsky, Blaize Scott-Purdy, Alexis Thomas