The following students were named to the third trimester honor roll at Harborside Middle School:

High honors

Grade 6 — Justin Amaro, Lillian Baldieri, Michael Becker, Emma Bell, Jaden Bonfietti-Csvihinka, Kevin Bretthauer, Joshua Brewer, Sean Costello, Ciara DeMott, Kathryn DePeano, Miriam Dupree, Leandra Fernandez, Caroline Galaburri, Jason Giambra, Justine Junga, Arbesa Koleci, Olivia Kowalski, Victoria Kowalski, Allison Kross, Pranav Kuraganti, Gavin Lermayer, Katie Linn, Maxine Lynch, Jordan Macdonald, Makayla Mai;

Also, Theodore Mauro, Emily Morey, Sabrina Murray, Brooke Nabors, Joanna Nelson, Clea O’Neil, Zoe O’Neil, Riley Pastir, Hannah Penkacik, Christopher Pereira-Ramos, Nicholas Piselli, Nicholas Porrello, Luca Richo, Theresa Rosato, Finnian Sawitsky, Elisabeth Schuler, Shreya Simhadri, Skylar Sosa, Morgan Taylor, Louis Tuccio, Jonathan Vitale, Ally Wang, Carly Weber, Michael Young.

Grade 7 — Abigail Bernstein, Myles Boyd, Haley Brinkerhoff, Janella Briones, Patrick Brogan, Kaitlin Capobianco, Maggie Cummings, Ryan DeMarco, Laura Dennigan, Yash Deshmukh, Jack Dillman, Katherine Eighmy, Hayden Falk, Samantha Franzman, Sarah Galaburri, Michael Giordano, Kruttika Gopal, Vienna Goskowski, Daisy Green, Jessica Guy, imothy Hanna, Kayley Henderson;

Also, Ming-May Hu, Alexis Jennings, Kapish Joshi, Barbara Kefalas, Gina Keller, Hannah Kresen, Gavin Krois, Elizabeth Lombardi, Danielle Faith Lomi, Olivia Loo, Cristina Ludwig, Britney Lynch, Anna Malin, Jeunne Corrie Mariano, Elisabeth McKenna, Molly McKenna, Tyler McKenna-Hansen, Ehlana McRanor, Daniella Milovanov, Thomas Minar, Ryan Money, Rewas Muhajir, Kaitlyn Navarro, Samantha O’Neill, Sydney O’Neill, Alondra Ortiz;

Also, Lilly Pavlick, Isabella Preneta, Makenna Prete, Jayden Profetto, Monica Pydipati, Sana Rana, Christopher Ricci, Abigail Richards, Isabella Secchiaroli, Patrick Semana, Raghav Sharma, Ania Simoncek, Jenna Stash, Lauren Stewart, Cora Sula, Praneeth Sundararajan, Samara Thacker, Olivia Tiberio, Annie-jorden Tomaszek, Christine Tong, Daniel Wasserman, Bell West, Mya Wheeler, Jocelyn Wirth, Susan Wischow, Grace Wootton, Rachel Wywoda.

Grade 8 — Margaux Acorda, Emilie Alber, Madeline Baldieri, Kailyn Ball, Ryan Bartone, Safina Bibi, Lia Bonfietti-Csvihinka, Ciara Boyd, Holly Caldwell, Emma Caserta, Christopher Cesare, Maxfield Chang, Zahra Chaudhry, Arianna Chen, Matthew Cheng, Bonnie Chin, Kiersten Conner, Lauren Conner, Seth-Riane Dalmacio, Geroan DeGuzman, Victoria DiPietro, Mikayla Duhaime;

Also, Dana Edmondson, Louise Fernandez, Robert Fisk, Brianna Gardner, Ronald Gaul, Natalie Gonzalez, Colleen Goodwin, Rhea Grant, Priya Gupta, Jacob Gwirtz, Meredith Janik, Sem Jans, Olivia Keator, Bryan Keefe, Eva Knudsen, Julia Kopstein, Quinn Lofthouse, Alexandra Lucke, Robert Ludwig, Chloe McCullough, Alexandria Morales, Naydu Nunno, Liam Nuttall, Sierra O’Keefe, Oreoluwa Opayemi, Gladen Jhay Orpiano;

Also, Jillian Parsons, Cameron Pastir, Molly Paulis, Paul Pierelli, Addison Poffenberger, Zachary Prompovitch, Nora Raccio, Ryan Scagliarini, Jason Schuld, Audrey Seyfried, Michael Shannon, Heather Shea, Richard Shrestha, Lauren Smith, Makano Takeuchi, Dennis Teixeira, Carlos Texidor, Christopher Thomas, Matthew Urquia, Kenneth Wright, Lauren Yuliawan.

First honors

Grade 6 — Michael Adams, Nolan Adams, Ruhail Akhtar, Leslie Akuffo, Kareem Alzubi, John Barile, Julia Bolcer, Richard Carino, Malcolm Chavez, Caroline Chesson, Zachary Chesson, Bridget Collins, Alexander DeLorio, Deanna Dempsey, Neal DiBlase, Connor DiMuro, Anthony DiPietro, Gia Edwards, Sean Fisher, Shawn Gaul, Briana Hernandez, Nicole Jalaf, Corey James, Czxherr Jamias, Andre Jin, Grace Jordan;

Also, Tanish Joshi, Aidan Kiley, Emily Kopstein, Dylan Kyek, Brendan Liu, Meghan Loftus, Christian Lombardo, Mackenzie Maher, Rohin Manohar, Madison Marcy, Kaitlyn McNellis, Zachary Merchant, Jean-Luc Montaudy, Eryn Mower, Benjamin Nuttall, Timothy Padilla, Samuel Poffenberger, Mia Powers, Dylan Schwartz, Blaize Scott-Purdy, John Shannon, Aryaman Sharma, Kylee Troy, Roma Ubaldi.

Grade 7 — Cameron Asmussen, Elena Ball, Tyler Bernard, Erica Boehm, Killian Byrne, Shahzaib Chaudhry, Tanya Chiaraluce, William Contaxis, Alyssa Decker, Alexandra Edelmann, Delia Eisenman, Nathan Foley, Gabrielle Foster, Kyle Goglia, Erin Goodwin, Tyler Goodwin, Eric Hallstrom, Grace Hiza, Jacob Karas, Lavinia Labrias, Mackenzie Leszko, Emily Mager, Bridget Magyar, Elizabeth Mascarin, Shane McCone, Shayne McCourt, Jillian McElligott, Amanda McGeehan;

Also, Mark McGeehan, Abby McVoy, Juan Perez, Jessica Postighone, Kevin Preneta, Kathryn Richetelli, Jenica Riley, Sophia Rivera, Bridget Sanchez, Amanda Schuld, Rhane Scott-Purdy, Andrew Sementilli, Tyler Snyder, Alexandra Stein, Regan Taylor, Eric Texidor, Sean Theisen, Daniel Tobin, Caleb Tondora, Garrett Tutlis, Zachary Vinhais, Sai Vipparla, Alexandra Whaley, Logan Zahariades, Ryan Zarnoch.

Grade 8 — Gregory Anderson, Morgan Bartholomew, Christopher Becker, James Boyle, Ben Cerreta, Ashley Chiaraluce, Shane Connolly, Carla Faura, John Fowler, Alexis Furst, Emily Gauthier, Joseph Hock, Tracy Hoey, Brianna Laggis, Kevin Lanese, Grace Laychak, Ryan Leary, Alicia Leger, John Lott, David Marquez, William Mauro, Molly Mercaldo;

Also, Nathan Merchant, Juliana Milewski, Madeline Mitchell, Natasha Mora, Kacy O’Connor, Joseph O’Grady, Rebecca Paine, Anthony Perna, Mikayla Perry, Hailey Roberts, Matthew Rodrigues, Jacob Rooney, Wilson Santos, Andre Singer, Nicholas Vitale, Jensen Wilson, Ryan Zhao.

Second honors

Grade 6 — Tasbita Ahmed, Jack Bassett, Calvin Boyd, Briana Brassell, Connor Connolly, Brynn Costello, Daniel Cronin, Michael DiBlase, Jacob Eairheart, Vincent Eairheart, Dylan Fortier, Benjamin Grunow, Tyler Hedgeland, Alyssa Hills, Drew Izzo, Eric Kelly, Elizabeth Kim, Hannah Kupson, Christopher Lill, Nicole Manley, Ryan Mason, Ethan McVoy, Leah Milewski, Nicola Milovanov, Tyler Newall, Rebecca Palermo, Jay Rajani, Patrick Rescsanski, Megan Ruzbarsky, Desiree Sleath, john Wojnarowski.

Grade 7 — Marco Acorda, Joshua Alber, Charlotte Ardrey, Justin Brunetti, Charles Carrera, Patrick Cleary, Tyler Cook, Tyler Dowdy, Brianna Felisko, Alyssa Franchi, Anna Frank, Alyssa Holden, Lilah Khan, Tiffani Lara, Ross LaRiviere, Giuseppe Mavuli, Grace McCarl, Michael McKlosky, Thomas Meireles, Russell Miller, Alexander Mingrone, Taelor Rose, John Rossetti, Owen Schmidt, Marco Secchiaroli, Isaiah Torres, Eric Wischow, Scott Wright.

Grade 8 — Justin Bachman, Nicole Bartel, Bryan Begley, Dylan Brelsford, Vincenza Castagnetto, David Cocks, Hailey Dudding, Vaughan Dumas, Stephanie Felag, Alex Fisk, Jared Gallbronner, Michael Guerrero, Ashlee Hoekenga, Hayden Hulme, Rhiannon King, Nicholas Lombardo, Stephanie Lopez, Alexander Lorenzo, Connor Lynch, Lena Maarouf, Maxwell Mai, Gunner Malin, Ava Masliuk, Jared Milewski, Matthew Miller, Karson Mingo, Kassandra Morales, Ashley Novak, Michael Pacheco, Andrew Paulus, Jack Pincus-Coyle, Christopher Powers, Julia Renz, Paul Ruzbarsky, Jason Smith, Destiny Thomas-Grailich, Ava Tompkins, Brenna Williams.