The following students at Foran High School were named to the 2016 fourth quarter honor roll.
Grade 9
High honors
Maggie Cummings, Ryan DeMarco, Megan Flanagan, Meredith Fucci, Cameron Ganter, Ava Haig, Jonathan Hannon, Samantha Inthapanhya, Cecelia Lickteig, Olivia Loo, Sophie Lucas, Tessa Malesky, Jeunne Mariano, Russell Miller, Samantha O'Neill, Makenna Prete, Jaelyn Roth, Kelly Strom, Maxwell Tavitian, Shannon Thompson, Hannah Turner, Dean Vogel, Adam Yang
Grade 10
High honors
Khadija Ashfaq, Hayley Byers, Maxfield Chang, Bonnie Chin, Lauren Conner, Ava Corsi, Geroan DeGuzman, Alyssa Deptulski, Meghan Dunn, Shannon Flynn, Karen Garcia, Todd Gentley, Abigail Huebner, Julia Kopstein, Sarah Kummer, Julia LaPenna, Ryan Luth, Matteo Menta, Anthony Perna, Zachary Prompovitch, Kulnoor Saini, Michael Sciancalepore, Heather Shea, Ethan Skuches, Leah Teller, Gabrielle Tunucci, Matthew Urquia
Grade 11
High honors
Ugur Caliskan, Kyle Cohen, Gino Esposito, Francesca Giannattasio, Zinnia Hall, Ava Kovlakas, Avery Lasky, Kristina Lazdauskas, Carly Malesky, Sydney Messey, Hannah Pouliot, Emily Rowland, Michael Sciuto, Meghan Sengstacken, Olivia Steigbigel, Sydney Taylor, Isabella Teixeira
Grade 12
High honors
Melanie Bachman, Brittney Baker, Reilee Barron, Joseph Bartone, Lindsey Carlson, Michelle Ciolino, Christopher Conner, Mark Duffy, Luke Edmondson, Madison Ganter, Kathryn Gowisnock, Kathryn Koppy, Joseph Lynn, Julia Mahroos, Mark Martino, Alexa Newall, Richard Repetsky, Alexander Salahshurian, Victoria Savoca, Amanda Shaw
Grade 9
First honors
Luke Alfano, Janella Briones, Patrick Brogan, Lia Burrows, Isabelle Connelly, Emma Cote, Reilly Deschaine, Sydney DiStefano, Delia Eisenman, Addison Foley, Jessica Foss, Gabrielle Foster, Kaliegh Garris, Michael Giordano, Brooke Haney, Kayley Henderson, Natalie Hubler, Umer Khan, Ben Kissinger, Abigail Licata, Yasmina Lingane, Kailey Loewenberg, Nestor Lopez, Emma Lucas, Britney Lynch, Ryan Money, Rewas Muhajir, Gabriella Muoio, Ana O'Connor, Juan Perez, Chase Pringle, Christopher Ricci, Abigail Richards, Maximillian Saltus, Rhane Scott-Purdy, Patrick Semana, Samuel Sinisgalli, Kaylee Sostilio, Meghan Stokes, Ryan Tran, Lucas Tuozzola, Zachary Vinhais, Anja Voges, Emily Westphal, Shannon Winters, James Wright, Andrew Yanik, Erynn Zak,
Grade 10
First honors
Kristiana Amato, Ryan Bartone, Cassandra Bennett, Jillian Bevilacqua, Dylan Brelsford, Emily Brennan, Lindsey Brooks, Madeline Buckley, Brooke Carlson, Chania Chaisson-Fortin, Kiersten Conner, Mackenzie Coughlin, Norman Cruz, Nolan DeMayo, Louise Fernandez, Tyler Gosbin, Julia Harrington, Tracy Hoey, Jared Hubler, Jessica Intelisano, Alexis James, Qasim Khan, Katherine Kiernan, Eva Knudsen, Ashley Kokenos, Brianna Laggis, Jason Lavallee, Quinn Lofthouse, Emma Longley, Alexander Lorenzo, Allison May, Ryan Michelson, Alexandria Morales, Sean Morton, Naydu Nunno, Brandon Olah, Emma Perry, Mikayla Perry, Addison Poffenberger, Gayle Portoff, Arshia Puri, Michael Shannon, Brandon Soriano, Erin Suech, Makano Takeuchi, Christopher Thomas, Robert Tierstein, Sophia Troanska, Ryan Vance, Jensen Wilson, Gabrielle Woodward, Lauren Yuliawan, Sawera Zeb
Grade 11
First honors
Kyle Anderson, Julia Astram, Annika Benedetti, Lynvie Bonilla, Julia Brunson, Parker Callahan, Amanda Caprio, Kylie Carino, Ashlinn Casey, Jessie Coleman, Kalysta Contaras, Kayla Coppola, James Cronin, Lance DiNatale, Sarah Fitzgerald, Mark Fitzpatrick, Casey Glennon, Erin Greene, Raquel Guimaraes, Cody Hennequin, Andrew Hiza, Rochelle Holness, Paul Homorodean, Joshua Huebner, Kaylee Jamieson, Allison Jezierny, Pierce Klein, Kelly Kuryla, Taylor Lambiase, Justin Lanese, John Lickteig, Kyla LoPresti, Courtney Marren, Vitina Mastrianni, Elijah Moretti, Rebecca Morse, Lily Muir, Lauren Notholt, Viktoria Notholt, Alexander O'Brien, William Panzella, Caitlyn Parisi, Morgan Pastir, Christopher Petrucelli, Brianna Rembert, Kimberly Simko, Annie Sinisgalli, Steven Soerensen, Lily Stiffler, Colton Taylor, Kayla Volosin
Grade 12
First honors
Sarah Barrett, Samantha Bennett, Samantha Bernardo, Jennifer Blodgett, Richard Breault, Emma Bromley, Brian Brown, Katharine Buckheit, Emmarose Diglio, Tori Edwards, Abby Felner, Colin Firmender, Madelyn Flader, Molly Flanagan, Matthew Flores, Christopher Flynn, John Galaburri, Julia Gaul, Alyssa Giacobbe, Luke Gibbs, Samantha Giesman-Ginter, Maxwell Gorlick, Megan Gossett, Magdalena Greene, Ethan Hanna, Jonathan Hart, Aaron Hostetler, Noah Hubler, Kelly Hunt, Reed Keller, Jacob Lambert, Jessica Lavallee, Alyssa Lee, Kevin Lenhart, David Leonard, Cedrick Lingane, Casey Malik, Ryan Manning, Samantha Martinez, Maxwell Mauro, Robert McGinnis, Lyric McVoy, Sarah Moon, Nico Muoio, Caitlin O'Halloran, Taylor Oliver, Kayleigh Paskiewicz, Pocholo Recto, Brennah Rogers, Julia Roth, Julia Silvestri, Nicole Stefan, Tyler Stevens, Katelyn Stokes, Bailey Wheeler, Madison Wong, Brian Wydra
Grade 9
Second honors
Mufit Aksoy, Charlotte Ardrey, Camille Averna, Nolan Bannon, Evan Broderick, James Carbone, James Carlson, Graham Chen, Tyler Cook, Kathryn Della Bitta-Falkowski, Marco DeRosa, Alexandra Edelmann, Tayah Fazzino-Little, Jenna French, Noah Gerstein, Anthony Giannattasio, Ani Goorhigian, Jack Greenspan, Amanda Grisier, Eric Hallstrom, Mackenzie Haynes-Porterfield, Michelle Heiter, Daniel House, William Ives, Alexis Jennings, Nicholas Keller, Lilah Khan, Hannah Kresen, Lavinia Labrias, Hailey Laforte, Alexandra Laudun, Jacquelynne LeBlanc, Eric Levesque, Alexis Libero-Smith, Emily Mager, Sydney Maher, Olesya Maranets, Shane McCone, Mark McGeehan, Thomas Meireles, Michael Melillo, Joseph Mendillo, Alexander Mingrone, Jillian Montano, Wendylicent Moret-Roman, Huyen Nguyen, Damien O'Connor, Courtney Olenski, Theodora Openshaw, Lilly Pavlick, Kevin Preneta, Richard Prosser, Katelyn Regan, Alexis Roma, Claudia Ross, Tyler Ruocco, Amanda Schuld, Andrea Sinchak, Tyler Snyder, Jamie Sullivan, Daniel Tobin, Caleb Tondora, Cameron Wong, Scott Wright, Logan Zahariades

Grade 10

Second honors

Alianna Agovino, David Alldredge, Maxim Babadzhan, Hope Burrows, Jake Burwell, Nicholas Cappello, Rebecca Carey, Austin Clinton, Colby Darden, Nicholas DeBiase, Hailey Dudding, Mikayla Duhaime, Dana Edmondson, Jack Elson, Brian Flanagan, Alexis Furst, Ronald Gaul, Gina Gillespy, Elizabeth Harrison, Tyler Heenan, Sem Jans, Bryan Keefe, Meghan Kelliher, Matthew Kennedy, Emily Kwalek, Kevin Lanese, Connor Lynch, Craig Macisco, Emerson Mayville, Jordan McLenithan, Caraline Mee, Serena Mensik, Evan Meyer, Juliana Milewski, Madeline Mitchell, Natasha Mora, Mikel Musallam, Griffin Ondek, Olivia Ouellette, Rebecca Paine, Shea Phelan, Paul Pierelli, Nora Raccio, Michael Rees, Brendon Riggott, Victor Rios III, Peter Rosado, Emily Sportini, Devon Verma, Patrick Willey, Cinthia Zinck
Grade 11
Second honors
James Alfano, Emmanuel Asinas, Ezekiel Barnhill, Richard Beres, Michelle Brunson, Emirhan Cakir, Jonathan Carpenter, Michael Carroll, Emily Casey, Matthew Casselli, Adrian Ciccaglione, Christopher Cofer, Brandon Comacho, Benjamin Cook, Hannah DeSousa, Rylee Doheny, Ryan Enders, Nicole Eschweiler, Alyssa Fameli, Albert Franke, Bailey Garfield, Ashley Giacobbe, Benjamin Glinsky, Christopher Goglia, Milani Gray, Keith Harlow, William Higgins, Samantha Hoyt, Brett Huber, Genevieve Jaser, Austin Jennings, Kaitlyn Johnson, Matthew Kozek, Cassidy Kuba, Kevin Kwalek, Kyle Lang, Sarah Luzzi, Steven Lynch, Ariel Magowan, Monica Malangone, Hannah Mata, Jessica McQuade, Amanda Mendillo, Nicholas Milewski, Michael Mount, Alexa O'Sullivan, Christopher Pudill, Alexander Ricci, Andrue Rosado, Christopher Saltus, Shannon Sanders, Angelo Simonelli, Colby Stuart, Kimberly Travia, Brianna Troia, Anthony Turlis, Nicolas Vollano, Justin Weed, Ryan Young, Cassondra Zak, Nicholas Zavaglia
Grade 12
Second honors
Tyler Augur, Roberto Balado, Alexandra Barbera, Jonathan Brennan, Hannah Buckley, Samantha Caruso, Steven Chan, Nathan Copus, Charles Cornell, Erin Dillman, Brianna Dudding, Jerry Edmond, Samantha Enders, Gavrielle Figueiredo, Bryan Firmender, Catherine Furda, Brooke Gauthier, Emma Gerstein, Erica Hanson, Natalia Hart, Michelle Hovey, Alexandra Ives, Wyatt Johnson, Noah Jorgensen, Justin Klass, Sam Kopatch, Joel Kozek, Alexander Kurata, Kristine LaBanca, Jenna Lang, Robert Magowan, Dennis Mema, Jonathan Mieles, Samantha Mitchell, Arbaaz Mohammad, Fiona Noyes, Kevin O'Connor, Erica Ourfalian, Alec Pierpont, Matthew Porter, Conor Quinn, Jillian Raucci, Marcelo Ribeiro, Katherine Riordan, Kyle Ruocco, Gabrielle Steinlauf, Baleigh Toon, Hao Tran, Nicolas Vanchot, Julia Wargo, Jubilee Witte, Samuel Worobel, Zachary Wyman