The following students were named to the honor roll at East Shore Middle School for trimester 1.

High honors

Grade 8

Graham Chen, Emma Cote, Megan Flanagan, Meredith Fucci, Cameron Ganter, Kaliegh Garris, Anthony  Giannattasio, Ryan Gosselin, Ava Haig, Jonathan Hannon, Natalie Hubler, Samantha Inthapanhya, Kelsey Jackson, Alexandra Leso, Eric Levesque, Abigail Licata, Cecelia Lickteig, Kailey Loewenberg, Emma Lucas, Sophie Lucas, Tessa Malesky, Madeleine Marrone, Jillian Montano, Ana O'Connor, Theresa Piscitelli, Jaelyn Roth, Jordan Shand, Samuel Sinisgalli, Kelly Strom, Maxwell Tavitian, Shannon Thompson, Hannah  Turner, Dean Vogel, Anja Voges, Shannon Winters, Aaron Xing, Adam Yang.

Grade 7

Luke Ardolino, Jethro Asinas, Jeremy Bachman, Allison Bennett, Vaishnavi Bulusu, Lucas Burgard, Alexis Burwell, Anthony Capua, May Cervone, Ashley Ciesluk, Kalyn Cocchia, Marguerite Collette, Michael  Dahr, Kathryn Dennis, William Diamantis, Amy Eidelman.

Thomas Ellis, Dylan Fernandez, Natalie Goncalves, Tyler Griffin, Leigha Howland, Andrew Janik, Trevanna Kandrach, Matthew Kiernan, Jenna King, Kyle Knapp, Risha Kothari, Grace Lavallee, Sarah Lockwood, Haley Marshall, Matthew Martin.

Corina Massey, Pedro Mata, Brendan May, Isabella McPadden, Anna Melton, Jonfranco Menta, Isabel Messore, Ariana Montero, Lauren Nieman, Nicole North, Jason Olexovitch, Kaylee Osborne, Gavin Paul.

William Phelan, Isabella Pietrosanti, Hannah Pokornowski, Zoe Pringle, Max Queiroz, Renee Robles, Gary Safferstein, Daniel Silva, Lily Smith, Samantha Sutton, David Torgerson, Mia Tunucci, Macy Vital, Matthew Ward, Bryant Wardman, Jacob Willey, Sunehra Zeb.

Grade 6

Kaitlyn Adkins, Leila Bakilana-Ritz, Anna Byers, Benjamin Carlson, Paige Carlson, Sarah Casey, Iris Chen.

Daniya Chopra, Jenna Cichowski, Jessie D'Avignon,  Kaitlyn Dalby, Emma Davies, Madison DeBiase, Aidan Deschaine, Jack DiCicco, Elizabeth Dong, Brett Dumais, Feyzanur Efe, Jillian Goldbeck, Patrick Griffin.

Kayleigh Hackett, Eric Haig, Cole Heitmann, Emily Jankura, Amanda Kenney, Riana-Lynn Klisus, Thomas Kummer, Audrey Lane, Alissa Liptak, Leif Lund, Soledad Meade, Vilma Melkko, Skylar North, Lydia  O'Malley, Olivia Ortiz, Katherine Parker, Kaylee Phung, Amanda Queiroz, Hallie Riggott, Jesse Rohleder.

Makenna Rozzi, Ria Srivastava, Ashley Taylor, Jacob Visocchi, Jaime Visocchi, Kaya Vital, Mary Grace Weissauer, Abigail Woodward, Josephine Wydan, Mary Wydan.

First honors

Grade 8

Evan Broderick, Lia Burrows, Ceili Clerkin, Isabelle Connelly, Hannah Conrad, Kathryn Della Bitta- Falkowski, Reilly Deschaine, Hannah Forlenzo, Jessica Foss, Jenna French, Brooke Haney, Konstantinos Karipidis, Nicholas Keller, Umer Khan, Ben Kissinger, Hailey Laforte, James Lamb Jr, Alexandra Laudun.

Yasmina Lingane, Matthew Loverci, Abigail Lucas, Carley Malota, Lucia Mikan, Huyen Nguyen, Bryan Pepe, Richard Piscitelli, Claudia Ross, Andrea Sinchak, Kaylee Sostilio, Samuel Steigbigel, Meghan Stokes.

Ryan Tran, Lucas Tuozzola, Victoria Walsh, Emily Westphal, Andrew Yanik, Erynn Zak.

Grade 7

Abigail Aldrich, Jessica Anderson, Victoria Anton, Nicole Benedetti, Kyle Camacho, Jeremy Carlberg, Emma Champagne, Brendan Clerkin, Alexander Conte, Casey Coon, Sara Davies, Megan Dragonette.

Zoe Eichner, Isaiah Fazio, Jack Glinsky, Jessica Gluhanich, Alina Goorhigian, Anna Jani, Hailey Johnson, Ryan Jordan, Kayla Jurzyk, Jahangir Khan, Christopher Kiley, Kayla Libero-Smith, Anthony Ljuljdjurovic.

Andrew Martija, Isabela Meade, Abigayle Mitchell, Alexander Moreno, Isabella O'Brien, Caden Ondek, Victoria Padilla, Gavin Paeth, Dana Parrott, Trevor Perrotti, Nicholas Phillips, Sara Portoff, Madeline Razzaia, Matthew Rothchild, Jessica Sanders, Madison SantaBarbara, Jacqueline Santiago, Aaron Scofield, Tremaine Thomas Jr, Justin Tran, Michael Vanchot, Emily Wheaton, Matthew Wootton.

Grade 6

Ava Abbotts, Maegan Alderman, Amy Alicki, Grace Bennett, Joshua Bernardo, Tatyanna Bun, Wesley Buzelle, Ava Ciambriello, Kensye Cocchia, Olivia Corbett, Zachary Croke, Lily Cummings-Danehy.

James Dalby Jr., Emily Eschweiler, Patrick Fallon, Benjamin Geier, Matthew Griffin, Lauren Heenan.

Patrick Hough, Kailey Howell, Dustin Hueffman, Benjamin James, Noelle Joobeur, Misai Lam, Asia Lewis, Gabriel Mainville, Ryan Marren, Michael Maurice, Rohan Mistry, Han Nguyen, Christian Piscitelli, Skylar Porter, Aliya Prosser, Colin Saldaris, Dillon Schaible, Jacob Shushan, Michael Simonelli, Theodore  Stanton, Jaqueline Sullivan, Shayna Turner, Alexandrea Velez, Devyn Weed.

Second honors

Grade 8

Luke Alfano, Sophia Aquilina, Taylor Baranowsky, James Carbone, Kenneth DeMaio, Kiana Driver, Alexandra Edelmann, Sky Farrace, Mark Fitzgerald, Noah Gerstein, Jillian Haggerty, Michelle Heiter, Ryan Hough, Christopher Kelly, Lilah Khan, Thomas Kuryla, Samuel Lamb, Jordan Lang, Gerald Lawrence, Jacquelynne LeBlanc, Sydney Maher, Joseph Matrisian, Max Pavelko, Scott Pelham, Richard Prosser.

John Rossetti, Michael Ruocco, Tyler Ruocco, Mackenzie Saad, Maximillian Saltus, Courtney Schweiger.

Adrianna Severine, Skylar Sheppard, Brooke Wedemeyer, Cameron Wong, James Wright.

Grade 7

Kayla Becker, Daniel Cartagena, Jordan Cole, Victoria Comey, Sarah Davies, Anthony Davis, David Dong, Shannon Franze, Abigail Gerstein, Matthew Gilebbi, Cassie Harrington, Trevor Hitchcock, Kelsey  Jamieson, Jack Jezierny, Erik Johnson, Caleb Kanlong, Colby Kmetz, Tanner Lucy, Timothy Nicolia, Esther  Pabon Ramirez, Dylan Seele, Andrew Stuart, Thomasina Warrington, Carly Whelan, Evan White.

Grade 6

Daniel Abate, Daneya Alvarez,  Madison Babcock, Amaya Bernal, Isabel Blanco, Lamar Bush, Joseph Cappello, Melody Christopher, Jailyn Estrella, Annabelle Farrell, Jeremy Goulden, Melissa Heiter.

Kevin Huang, Jacob Ilama, Emma Jerue, Kyra Johnson, Nicole Jones, Samantha Lambert, Jordan LaRocca, Luca Marinelli, Emily McNulty, Sarah Moustafa, Austin Murphy, Maci Pastir, Andrew Rozzi, Sara Simone, Annabella Smullen,  Devin Soracco, Bryan Thompson, Aidyn Toledo, Shaynah Wallenta, Anthony  Yannella.