The following students were named to the second trimester honor roll at Harborside Middle School:

High honors

Grade 6 — Justin Amaro, Lillian Baldieri, Emma Bell, Jaden Bonfietti-Csvihinka, Joshua Brewer, Sean Costello, Ciara DeMott, Kathryn DePeano, Miriam Dupree, Leandra Fernandez, Caroline Galaburri, Benjamin Grunow, Justine Junga, Arbesa Koleci, Allison Kross, Katie Linn, Maxine Lynch, Jordan Macdonald, Theodore Mauro, Clea O’Neil, Zoe O’Neil, Riley Pastir, Nicholas Piselli, Samuel Poffenberger, Nicholas Porrello, Luca Richo, Theresa Rosato, Finnian Sawitsky, John Shannon, Shreya Simhadri, Morgan Taylor, Louis Tuccio, Jonathan Vitale, Ally Wang, Carly Weber, Michael Young.

Grade 7 — Abigail Bernstein, Erica Boehm, Myles Boyd, Haley Brinkerhoff, Janella Briones, Patrick Brogan, Kaitlin Capobianco, Shahzaib Chaudhry, Maggie Cummings, Alyssa Decker, Ryan DeMarco, Laura Dennigan, Yash Deshmukh, Katherine Eighmy, Delia Eisenman, Hayden Falk, Gabrielle Foster, Samantha Franzman, Sarah Galaburri;

Also, Michael Giordano, Tyler Goodwin, Kruttika Gopal, Vienna Goskowski, Daisy Green, Jessica Guy, Timothy Hanna, Kayley Henderson, Grace Hiza, Ming-May Hu, Alexis Jennings, Barbara Kefalas, Gina Keller, Gavin Krois, Elizabeth Lombardi, Danielle Faith Lomi, Olivia Loo, Cristina Ludwig, Britney Lynch, Anna Malin, Jeunne Corrie Mariano, Elisabeth McKenna, Molly McKenna, Tyler McKenna-Hansen, Ehlana McRanor, Thomas Minar, Rewas Muhajir;

Also, Kaitlyn Navarro, Samantha O’Neill, Sydney O’Neill, Alondra Ortiz, Isabella Preneta, Makenna Prete, Monica Pydipati, Christopher Ricci, Abigail Richards, Amanda Schuld, Isabella Secchiaroli, Patrick Semana, Raghav Sharma, Ania Simoncek, Jenna Stash, Lauren Stewart, Cora Sula, Praneeth Sundararajan, Samara Thacker, Olivia Tiberio, Annie-jorden Tomaszek, Caleb Tondora, Christine Tong, Daniel Wasserman, Bell West, Mya Wheeler, Jocelyn Wirth, Susan Wischow, Grace Wootton, Rachel Wywoda, Logan Zahariades.

Grade 8 — Margaux Acorda, Emilie Alber, Madeline Baldieri, Kailyn Ball, Ryan Bartone, Christopher Becker, Lia Bonfietti-Csvihinka, Ciara Boyd, James Boyle, Holly Caldwell, Emma Caserta, Christopher Cesare, Maxfield Chang, Zahra Chaudhry, Arianna Chen, Matthew Cheng, Bonnie Chin, Kiersten Conner, Lauren Conner, Shane Connolly, Seth-Riane Dalmacio, Geroan DeGuzman;

Also, Victoria DiPietro, Dana Edmondson, Carla Faura, Louise Fernandez, Robert Fisk, John Fowler, Alexis Furst, Brianna Gardner, Natalie Gonzalez, Colleen Goodwin, Rhea Grant, Priya Gupta, Jacob Gwirtz, Tracy Hoey, Meredith Janik, Olivia Keator, Bryan Keefe, Eva Knudsen, Julia Kopstein, Brianna Laggis, Kevin Lanese, Robert Ludwig, William Mauro, Chloe McCullough, Madeline Mitchell, Alexandria Morales;

Also, Naydu Nunno, Liam Nuttall, Sierra O’Keefe, Oreoluwa Opayemi, Gladen Jhay Orpiano, Rebecca Paine, Jillian Parsons, Cameron Pastir, Molly Paulis, Anthony Perna, Paul Pierelli, Addison Poffenberger, Nora Raccio, Sean Rescsanski, Ryan Scagliarini, Jason Schuld, Audrey Seyfried, Michael Shannon, Richard Shrestha, Lauren Smith, Makano Takeuchi, Dennis Teixeira, Christopher Thomas, Matthew Urquia, Kenneth Wright, Lauren Yuliawan.

First honors

Grade 6 — Tasbita Ahmed, Ruhail Akhtar, Kareem Alzubi, John Barile, Jack Bassett, Michael Becker, Julia Bolcer, Kevin Bretthauer, Richard Carino, Caroline Chesson, Zachary Chesson, Daniel Cronin, Alexander DeLorio, Neal DiBlase, Connor DiMuro, Jacob Eairheart, Sean Fisher, Shawn Gaul, Jason Giambra, Nicole Jalaf, Czxherr Jamias, Andre Jin, Aidan Kiley, Emily Kopstein, Olivia Kowalski, Victoria Kowalski, Hannah Kupson, Pranav Kuraganti;

Also, Dylan Kyek, Gavin Lermayer, Brendan Liu, Meghan Loftus, Makayla Mai, Rohin Manohar, Madison Marcy, Kaitlyn McNellis, Zachary Merchant, Jean-Luc Montaudy, Emily Morey, Eryn Mower, Sabrina Murray, Joanna Nelson, Benjamin Nuttall, Hannah Penkacik, Jay Rajani, Elisabeth Schuler, Dylan Schwartz, Aryaman Sharma, Skylar Sosa.

Grade 7 — Marco Acorda, Joshua Alber, Cameron Asmussen, Elena Ball, Nolan Bannon, Tyler Bernard, Charles Carrera, Tanya Chiaraluce, William Contaxis, Jack Dillman, Alexandra Edelmann, Nathan Foley, Kyle Goglia, Erin Goodwin, Nicholas Granito, Eric Hallstrom, Kapish Joshi, Jacob Karas, Hannah Kresen, Lavinia Labrias, Ross LaRiviere, Mackenzie Leszko, Emily Mager, Elizabeth Mascarin, Natalie Massa, Giuseppe Mavuli, Grace McCarl, Shayne McCourt;

Also, Jillian McElligott, Amanda McGeehan, Mark McGeehan, Russell Miller, Daniella Milovanov, Alexander Mingrone, Ryan Money, Sofia Nazeer, Lilly Pavlick, Juan Perez, Jessica Postighone, Kevin Preneta, Jayden Profetto, Sana Rana, Kathryn Richetelli, Jenica Riley, John Rossetti, Bridget Sanchez, Rhane Scott-Purdy, Marco Secchiaroli, Andrew Sementilli, Tyler Snyder, Alexandra Stein, Regan Taylor, Sean Theisen, Garrett Tutlis, Zachary Vinhais, Sai Vipparla, Ryan Zarnoch.

Grade 8 — Gregory Anderson, Morgan Bartholomew, Safina Bibi, Dylan Brelsford, Ben Cerreta, Hailey Dudding, Mikayla Duhaime, Alex Fisk, Ronald Gaul, Elizabeth Harrison, Sem Jans, Grace Laychak, Alicia Leger, Quinn Lofthouse, Nicholas Lombardo, John Lott, Alexandra Lucke, Connor Lynch, Maxwell Mai, David Marquez, Molly Mercaldo, Nathan Merchant, Juliana Milewski, Karson Mingo, Natasha Mora, Kacy O’Connor, Andrew Paulus, Mikayla Perry, Zachary Prompovitch, Julia Renz, Matthew Rodrigues, Heather Shea, Andre Singer, Carlos Texidor, Nicholas Vitale, Jensen Wilson, Ryan Zhao.

Second honors

Grade 6 — Michael Adams, Nolan Adams, Leslie Akuffo, Briana Brassell, Bridget Collins, Ikechukwu Dikko, Anthony DiPietro, Vincent Eairheart, Gia Edwards, Dylan Fortier, Alexia Gonzalez, Drew Izzo, Corey James, Grace Jordan, Tanish Joshi, Eric Kelly, Christian Lombardo, Mackenzie Maher, Nicole Manley, Ethan McVoy, Nicola Milovanov, Brooke Nabors, Timothy Padilla, Christopher Pereira-Ramos, Mia Powers, Patrick Rescsanski, Megan Ruzbarsky, Blaize Scott-Purdy, Kylee Troy, Roma Ubaldi.

Grade 7 — Charlotte Ardrey, Hunter Besse, Justin Brunetti, Killian Byrne, Patrick Cleary, Tyler Cook, Alexander Davis, Justin DeEll, Thomas Dempsey, Tyler Edwards, Alyssa Franchi, Alyssa Holden, Lilah Khan, Max Leavitt, Bridget Magyar, Shane McCone, Michael McKlosky, Abby McVoy, Thomas Meireles, Joseph Novotny, Sophia Rivera, Taelor Rose, Douglas Tancredi, Eric Texidor, Daniel Tobin, Isaiah Torres, Jacob Troy, Alexandra Whaley, Scott Wright.

Grade 8 — Jonathan Anderson, Justin Bachman, Bryan Begley, Vincenza Castagnetto, Nicholas Cerreta, Ashley Chiaraluce, David Cocks, Evan Fratello, Jared Gallbronner, Timothy Ganser, Michael Guerrero, Colin Haase, Joseph Hock, Jonathan Kim, Ryan Leary, Stephanie Lopez, Alexander Lorenzo, Lena Maarouf, Gunner Malin, Ava Masliuk;

Also, Jared Milewski, Matthew Miller, Kassandra Morales, Airam Mundo, Ashley Novak, Joseph O’Grady, Michael Pacheco, Jack Pincus-Coyle, Alex Pratcher, Jacob Rooney, Alyssa Saccone, Wilson Santos, Bonnie Shek, Abigail Smith, Jason Smith, Destiny Thomas-Grailich, Ava Tompkins, Daniel Torres, Brenna Williams.