Harborside earns James Wynne Middle School track title

Harborside Middle School’s Penquins earned the James Wynne¬†City-wide Middle School Track Meet title.

The Harborside Middle School Penguins emerged victorious for the fourth year in a row, as they froze out the competition at the annual James Wynne City-wide Middle School Track Meet.

The meet was held on May 22 at the Foran High School athletic complex.

The annual competition is held in honor of former Milford physical education Dept. Chair James Wynne, who organized the first middle school track meet decades ago.

Bounding into first place, the Penguins collected a hefty 204 points, followed by the East Shore Big East team with 154 points and the West Shore Wildcats with 139 points.

The atmosphere was electric as students competed in the long jump, shot put, the mile run, the 400 meter run, the 100 meter dash and the 4×100 relay.

GRADE 6 EVENTS

GRADE 6: Girls 1-Mile Run

ES Hayley Pokornowski 7:08 1

WS Bailey Seaberg 7:17 2

ES Pia DelCegno 7:22 3

WS Kendall Crosdale 7:26 4

HS Angelina Robinson 7:32 5

HS Kylie McCourt 7:57 6

 

GRADE 6: Boys 1-Mile Run

ES John Sudusky 5:49 1

WS Hunter Hoxie 5:53 2

WS Matt Stevens 6:10 3

HS Reed Naumann 6:15 4

HS Max Newton 6:16 5

ES Brennan Ruane 6:38 6

 

GRADE 6: Girls 400 Meter

HS Jillian Junga 1:11 1

ES Taylor Jenkins 1:12 2

ES Tiffany Alicki 1:15 3

WS Ellie Welby 1:17 4

WS Amber Augustine 1:20 5

HS Gianna Gagliardi 1:23 6

 

GRADE 6: Boys 400 Meter

HS Aaron Costantini 1:06 1

WS Cooper Fitzgerald 1:07.59 2

HS Sam Costantini 1:07.75 3

WS Jonathan Uruchida 1:11 4

ES Gianni Troia 1:18.06 5

ES Ryan Purviance 1:18.29 6

 

GRADE 6: Girls 100 Meter

HS Jaiden Johnson 13.79 1

ES Mackenzie Posey 14.29 2

WS Caden Simpson 14.47 3

HS Anika Gurjar 14.62 4

WS Rayonah Giles 15.44 5

ES Summer Collins 15.57 6

 

GRADE 6: Boys 100 Meter

HS Antonio Perez 14.28 1

HS Brandon Ukehaxhaj 14.8 2

ES David Maslar 15.2 3

WS Sulaiman Millington 15.3 4

ES Daniel Enrico 15.4 5

WS Dylan Morrissey 15.6 6

 

GRADE 6: Girls 4×100 Relay

HS Jaiden Johnson, Anika Gurjar, Jillian Junga, Taliba Carter,

58.0 1

ES Taylor Jenkins, Mackenzie Posey, Tiffany Alicki, Summer Collins

1:00.0 2

WS Rayonah Giles, Jessica Brocksom, Ellie Welby, Caden Simpson

1:02.0 3

 

GRADE 6: Boys 4×100 Relay

HS Aaron Costantini, Brandon Ukehaxhaj, Andre Peterson, Antonio Perez

57.0 1

WS Matt Stevens, Dylan Morrissey, Cooper Fitzgerald, Hunter Hoxie

59.0 2

ES Daniel Enrico, David Maslar, Jaden Prosser, Gianni Troia

1:00.0 3

 

GRADE 6: Girls Shot Put

WS Ja’Siyah Scott 30-03 1

ES Kelly Aspras 26-08 2

ES Mya Dawid 24-08 3

WS Dzifa Agyei 23-08 4

HS Zoe Johnson 23-04 5

HS Olivia Jones 21-01 6

 

GRADE 6: Boys Shot Put

ES Allen Miller 37-02 1

HS Ethan Long 35-03 2

ES Brandon Payne 32-03 3

WS Patrick Paules-Harrold 28-08.50 4

WS Aiden McKernan 28-02 5

HS Jon Peterson 26-03 6

 

GRADE 6: Girls Long Jump

WS Talia Salanto 12-02.50 1

ES Sharlize Darden 10-06 2

WS Sabela Gildea-Manso 10-04.50 3

HS Natalie Morrell 10-04 4

HS Taliba Carter 09-11 5

ES Rhianna Solli 08-08 6

 

GRADE 6: Boys Long Jump

HS Andre Peterson 12-02 1

WS Vincent Vocal 11-07 2

WS Jesse Viens 11-0 3

ES Juan Laboy 10-01 4

ES Ian Dalton 09-08 5

HS Major Peterson DQ 6

 

GRADE 7 EVENTS

GRADE 7: Girls 1 Mile

ES Colleen Ardolino 6:01 1

HS Skyler Agresti 6:14 2

HS Elly Van Waveren 6:35 3

ES Jamie D’Avignon 6:47 4

WS Maya Rosado 7:09 5

WS Eira Rodriguez 7:22 6

 

GRADE 7: Boys 1 Mile

ES Riley Jordan 5:54 1

ES Cody Mainville 5:56 2

HS Jared DeGennaro 6:00 3

HS Nolan McKenna-Hansen 6:09 4

WS Lenny Ialeggio 6:17 5

WS Derek Cascone-Kirkland 6:22 6

 

GRADE 7: Girls 400 Meter

ES Kayla Vesprey-Walker 1:10 1

HS Macie Rascoll 1:11.31 2

ES Zoe Fallon 1:11.81 3

WS Sabrina Lawless 1:15.19 4

HS Aislinn Burns 1:15.63 5

WS Kaden Prevost 1:33 6

 

GRADE 7: Boys 400 Meter

WS Gianluca Armellino 1:04 1

HS John Neider 1:08 2

WS Jake Ackley 1:09 3T

ES Jack D’Avignon 1:09 3T

HS Jack Alberti 1:11 4

ES Nate Seluga 1:17 5

 

GRADE 7: Girls 100 Meter

HS Demi Carrapico 13.95 1

HS Amanda Regina 14.35 2

ES Luci Cappello 14.59 3

ES Kaitlyn Beaupre 14.85 4

WS Ava Pisacane 15.14 5

WS Hailley Garcia 15.44 6

 

GRADE 7: Boys 100 Meter

WS Shane Pritchard 12.61 1

HS Anthony Brassell 13.48 2

ES Ethan Domingue 14.06 3

HS Joe DeFreitas 14.39 4

WS Seth Augustine 14.55 5

ES Connor Nieman 20.63 6

 

GRADE 7: Girls 4×100 Relay

HS Demi Carrapico, Amanda Regina, Elly Van Waveren, Mary Elena Rodrigues

57.0 1

WS Destinee Mercer, Ava Pisacane, Kalli Kinsman, Kayden Prevost

58.0 2

ES Colleen Ardolino, Kaitlyn Beaupre, Kayla Vesprey-Walker, Luci Cappello

1:00.0 3

 

GRADE 7: Boys 4×100 Relay

WS Gabe Garnett, Lenny Ialeggio, Gianluca Armellino, Shane Pritchard

:53 1

HS Anthony Brassell, Connor Chirico, Jack Cushman, David Grant-Eckhart

:54 2

ES Joe Gaetano, Ethan Domingue, Jack D’Avignon, Connor Nieman

:55 3

 

GRADE 7: Girls Shot Put

WS Nicolina Salanto 29-02.50 1

WS Kalli Kinsman 28-09 2

ES Shannon Kiley 27-01 3

ES Mallory Janik 26-03 4

HS Ali Vincent 26-02.50 5

HS Isabella Bellini 25-03 6

 

GRADE 7: Boys Shot Put

ES Joe Gaetano 41-04 1

HS Connor Chirico 34-11 2

HS Louis Sabo 34-07.50 3

WS Jeremiah Rivera 33-00.50 4

ES Nicolas Garcia 33-00 5

WS Iggy Bene 27-05.50 6

 

GRADE 7: Girls Long Jump

ES Arianna Fennell 12-02.50 1

HS Julia DeEll 12-00 2

WS Paige Jolley 11-06.50 3

HS Hailey Oliver 11-06 4

ES Teresa Shugrue 10-07 5

WS Elizabeth Roos 10-05 6

 

GRADE 7: Boys Long Jump

HS David Grant-Eckhart 14-05 1

WS Gabe Garnett 14-02.50 2

HS Jack Cushman 13-07.50 3

ES Luke Nassef 13-05 4

WS Luis Lozada 13-01 5

ES James Cobain 12-04 6

 

GRADE 8 EVENTS

GRADE 8: Girls 1 Mile

HS Shelby Green 6:04 1

ES Haley Flynn 6:25 2

HS Ashley Wright 6:29 3

WS Emma Savoie 6:30 4

ES Georgia Malesky 6:48 5

WS Allison Gachi 6:58 6

 

GRADE 8: Boys 1 Mile

HS Lex Edwards 5:38 1

HS Andrew Kupson 5:39 2

ES Jordan Fabula 5:44 3

WS Luke Henricksen 5:53 4

WS Marcus Dostal 5:55 5

ES Dylan Haig 5:56 6

 

GRADE 8: Girls 400 Meter

HS Jenna Wasserman 1:08 1

WS Fiona Laskaj 1:09 2

ES Courtney Musante 1:10 3

HS Lauren Davis 1:11 4

WS Diya Daruka 1:16 5

ES Katharine Harrison 1:17 6

 

GRADE 8: Boys 400 Meter

HS Aiden King 1:01 1

HS Owen Bell 1:03 2

ES Jonathan Lahav 1:05 3

ES Kyle Pokornowski 1:06 4

WS Dylan Benedetti 1:07 5

WS Bora Buyuklu 1:12 6

 

GRADE 8: Girls 100 Meter

WS Sydney Simpson 13.63 1

HS Ava Tuccio 14.03 2

HS Katie Porrello 14.38 3

ES Celidgh Pikul 14.55 4

ES Tori Matula 14.76 5

WS Mackenzie Powers 14.98 6

 

GRADE 8: Boys 100 Meter

ES Jay Yang 13.63 1

HS Thomas Bretthauer 14.03 2

HS Nate Rodriguez 14.38 3

ES Dan Thanas 14.55 4

WS Joe Dalby 14.76 5

WS Chris Simone 14.98 6

 

GRADE 8: Girls 4×100 Relay

HS Ava Tuccio, Shelby Green, Ashley Regina, Ashley Wright

:56.29 1

WS Marissa Turner, Moira Staples, Mackenzie Powers, Sydney Simpson

:58.19 2

ES Celidgh Pikul, Courtney Musante, Tori Matula, Veda Lakkamraju

:59.41 3

 

GRADE 8: Boys 4×100

HS Nate Rodriguez, Jackson Warters, Lucas Pincus Coyle, Thomas Bretthauer :51.39 1

ES Jay Yang, Dan Thanas, Raul Valle, David Gaetano

:51.78 2

WS Joe Dalby, Jordan Hernandez, Dylan Benedetti, Chris Simone

:51.83 3

 

GRADE 8: Girls Shot Put

HS Ashley Regina 34-01.50 1

ES Mia Loewenberg 28-06.50 2

WS Mariyah Reid 28-01 3

WS Cherish Johnson 27-00 4T

ES Morgan Viesselman 27-00 4T

HS Brygid Sawitsky 26-08.50 5

 

GRADE 8: Boys Shot Put

WS Solomon Mercado 40-08 1

HS Derek Long 40-04 2

ES Jason Cruz 38-04.50 3

ES Nick Cefaloni 37-09 4

WS Gary Schulte 37-06.50 5

HS Spencer Hannon 36-01 6

 

GRADE 8: Girls Long Jump

HS Emma Nelly 13-00 1

WS Marissa Turner 12-09 2

HS Megan McTigue 12-05 3

WS Jaiden Meyer 12-03 4

ES Elizabeth Walsh 11-03 5

ES Mia Williams 10-04 6

 

GRADE 8: Boys Long Jump

HS Jackson Warters 16-07 1

ES Raul Valle 15-07 2

HS Cody Dineson 14-02 3

WS Jordan Hernandez 14-01.50 4

ES Charlie Diamantis 13-02 5

WS Yasser Modagmesh 12-00 6

About author

By participating in the comments section of this site you are agreeing to our Privacy Policy and User Agreement

© HAN Network. All rights reserved. Milford Mirror, 1000 Bridgeport Avenue, Shelton, CT 06484

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress